Bilim insanları, idrarın yapısında bulunan bileşenler sayesinde plastik üretebileceğimizi keşfetti. Bildiğiniz üzere, evde kullandığımız kaplardan su şişelerine kadar neredeyse her şey plastikten meydana geliyor. Plastik ise; kömür, doğal gaz, tuz, selülöz ve ham petrol gibi organik ürünlerden elde ediliyor.

İdrarın mikroskop altındaki görüntüsü

Peki plastiğin idrardan üretilmesi ne işe yarayacak?

Öncelikle doğayı kirleten ve hızla tükenen kömür, petrol gibi kaynaklara olan talep (plastik üretimi konusunda) kısmen azalacak. İkincisiyse, insanoğlu gittiği her yerde yalnızca kendi idrarını kullanarak üretim yapabilecek.

Yani astronotlar Mars’a ayak bastıklarında, üretim yapmak ve oradaki yaşamlarını geliştirmek için ihtiyaçları olan tek şey kendi idrarları olacak. Araştırmacılar, idrardan plastik elde edilmesi durumunda bunun 3D yazıcılarda ham madde olarak kullanılabileceğini söylüyorlar. Mars’a yapılan seyahatlerde astronotların kendi kendilerine yetmeleri büyük önem taşıyor. Çünkü aksi halde Mars’a sürekli olarak yardım takviyelerinde bulunmak gerekir, ki bu da maliyetleri artırır.

Burada şunu vurgulamak gerekir ki; yalnızca idrar kendi başına bir önem taşımıyor. Bunu işleyecek ve üretimin önünü açacak 3D yazıcılar da en az idrardan plastik elde etmek kadar önemli. Bu iki faktörden biri olmadan “self-survival” olayı mümkün olamaz.

Uzayda baskı yapabilen 3D yazıcı

İdrarın nasıl plastiğe dönüştüğü konusuna gelirsek…

Araştırmacılar idrarı plastiğe çevirmede temel olarak Yarrowia lipolytica adlı bir bakteriden faydalanıyorlar. Bu mikroorganizma karbon ve nitrojen ile besleniyor. Araştırmacılar, insan idrarında mantarı besleyen nitrojen bileşeninin mevcut olduğun keşfetmişler ve dolayısıyla “Neden mantarı insan idrarıyla beslemeyelim?” demişler. Karbonu elde etmek içinse yine insana bakmak yeterli. Solunum olayında CO2 açığa çıkarıyoruz, zaten Mars’ta da bolca karbondioksit var.

Sonuç olarak; plastik üreten mantarı kullanarak plastik üretmeye oldukça yakınız. Şu an plastik mantarının plastik için gereken tüm bileşenleri üretemediği belirtiliyor ancak bilim insanları bu konu üzerinde çalışıyorlar. Hatta ileride bu mantar sayesinde plastiğin farklı çeşitlerini de üretebileceklerini düşünüyorlar.

Gözümüzü uzaydan çekip biraz daha baş ucumuza çevirirsek kesinlikle olağanüstü bir şeyle kaşılaşıyoruz. Dünya’da 7.5 milyar insan yaşıyor ve bu insanlar her gün ortalama 1.5 litre idrar açığa çıkarıyor. İdrar, insanlık tarihinde keşfedilen en bol ve sürdürülebilir kaynaklardan birisi olabilir.

Ancak sadece idrar değil, uzayda üretim yapmak için özel bir 3D yazıcıya da ihtiyacımız var. Bu 3D yazıcı uzay koşullarına uyumlu ve dayanıklı olmalı. Made In Space adlı bir şirket, uzay koşullarında çalışabilen bir 3D yazıcı üretmek için çalışmalarını sürdürüyor. Uzayda otonom-3D baskı hakkında paylaştığımız yazıya buradan ulaşabilirsiniz.

Proje bu yıl 254.sü düzenlenen Amerikan Kimya Derneği’nde tanıtıldı. Tanıtıma aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: newatlas.com

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir