Mekansal sınırları aşan geleceğin teknolojileri yalnızca gezegenimizi değil aynı zamanda uzayı da dönüştürmeye kararlı gözüküyor. Otonom servis araçlarından, evsizler için yapılan kasabalardan, damarlarımızda dolaşmaya hazırlanan mikro yüzücülere kadar çeşitli inovasyonların kaynağı olan 3B yazıcı teknolojisi, NASA tarafından uzay araçlarının geleceği olarak görülüyor.

NASA, finanse ettiği Hızlı Analiz ve Üretim Sürdürme Teknolojisi (RAMPT) isimli bu projeyle metal tozu ve lazerler kullanarak 3B baskılı roket motoru parçaları üretmek için yeni bir üretim tekniği tasarlamayı amaçlıyor. Geliştirilen bu yeni yöntem üretim maliyetinin azaltılması ve aynı zamanda üretim sürecinin hızlandırılması gibi önemli avantajları beraberinde getirebilir. Elon Musk’un yeniden kullanılabilir roket fırlatıcıları üretme girşimi karşısında böyle bir durum sürdürülebilirlik ve üretim maliyetini azaltma açısından bir avantaj sayılabilir mi diye düşünmek gerekiyor.

NASA ekibi 3B yazıcı ile üretilen roket parçaları üzerine çalışıyor
NASA ekibi 3B yazıcı ile üretilen roket parçaları üzerine çalışıyor

“Bu teknoloji ilerlemesi, en zor ve pahalı roket motoru parçalarını geçmişe göre daha düşük bir fiyat etiketi ile üretmemize izin verdiği için önemli. Ayrıca, havacılık endüstrisi içindeki ve dışındaki şirketlerin de aynısını yapmasına ve bu üretim teknolojisini tıp, ulaşım ve altyapı endüstrilerine uygulamasına izin verecek. ” – NASA Program Yöneticisi Drew J. Hope

Drew Hope’un bu sözleri avantaj tartışmasına dair bir açıklama getirir nitelikte diyebiliriz. 3B yazıcı teknolojisi özellikle uzay araçlarının parçalarının üretilmesinde rol oynayacak. Bir diğer deyişle uzay aracı üretimine sürdürülebilirlik kazandırarak maliyeti düşürecek diyebiliriz. Havacılık sektörü kapsamında ya da farklı alanlardaki ihtiyaca uygun olarak da 3B basım tekniğiyle kullanım uygunluğu sağlanıyor. Disiplinlerarası etkileşimi büyük ölçüde artırabilecek bu girişim yakın gelecekte 3B baskı teknolojisinin hangi alanlara kapı aralayabileceğine dair ipuçları sunuyor.

RAMPT ekibi 3B yazıcı sayesinde şimdiye kadarki en büyük nozullardan birini üretti. 40 inç (101.6 cm) çapında ve 38 inç (96.5 cm) uzunluğundaki nozulun baskı sürecini izleyebilirsiniz.

Yeni üretim yönteminin iç soğutma kanallarına sahip roket motoru başlığı gibi üretildikleri odanın boyutuyla sınırlı olan çok büyük ve karmaşık parçaları imal etmede son derece başarılı olduğu vurgulanıyor.  Nozul adı verilen bu motor başlıklarını geleneksel imalat yöntemleriyle üretmenin bir hayli zaman aldığını ve zorlayıcı bir süreç olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda 3B baskıyla üretilen parçalar yapım sürecini önemli ölçüde kolaylaştırabilir.

3B Yazıcı ile üretilen roket başlığı
3B Yazıcı ile üretilen nozul adı verilen roket başlığı

RAMPT projesinin bu denli başarılı olması ve geleceğe dair önemli aksiyon adımları sunması Artemis uzay programına büyük ölçüde dahil olan NASA’nın Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roket ekibinin dikkatini çekti. Ekip yakın gelecekte, 1.5 metre çapa ve neredeyse 2 metre uzunluğa sahip soğutmalı bir nozul oluşturmak ve değerlendirmek için RAMPT ile çalışmayı hedefliyor.

3B Teknolojisi’nin Geleceği

3B teknoloji yalnız kendisi için değil birçok farklı alan için gelecek vaad ediyor. Uzay araştırmalarını önemli ölçüde destekleyebilecek potansiyele sahip 3B yazıcılar uzay araçlarının üretimine katkı sağlamakla kalmıyor aynı zamanda NASA’nın uzay istasyonunda görev yapıyor.

Mars’a koloni kurulması planlandığını göz önünde bulundurursak üretimin büyük ölçüde 3B yazıcılara devredileceği tahmininde bulunabiliriz. Son olarak evsizler için kurulan ve 3B yazıcılarla üretilen evlerden oluşan kasaba bu tahminimizi destekler nitelikte diyebiliriz.

3B yazıcılarla kendi evimizi, arabamızı üretmeyi hayal ederken kendimizi bir anda Mars’taki kolonilerden birinde 3B baskı evimiz için hazırlanırken bulabiliriz. NASA’nın yaklaşık 2 yıl önce Mars için başlattığı 3B baskı konut tasarımı yarışmasını hatırlayacak olursak bu durum pek de uzak sayılmaz. Yakın gelecekte gerçekleşmesini beklediğimiz birçok inovasyon kapımıza beklediğimizden hızlı dayanabilir.

Sanki hazır olmak gerek, ne dersiniz?

Kaynak: Interesting Engineering

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir