Yeni dünya düzenine uyum sağlamaya çalıştığımız şu günlerde hayatımızın hemen hemen her alanında aşina olmadığımız değişikliklerle tanışmak ve bunlara ayak uydurmak durumunda kaldık.

Bu sürecin vazgeçilmez iki kuralı sosyal izolasyon ve sosyal mesafe, dijitalleşme döngüsünün mihenk taşı haline geldi. Hatta düğünlerimizi bile Zoom’a taşımaya başladık. Bu süreçten en çok etkilenen alanlardan biri de şüphesiz eğitim oldu ve bu iki kavram açısından son derece önemli adımlar atıldı.

Anaokullarından, liselere, üniversitelerden, özel eğitim okullarına kadar eğitimin her kademesinde uzaktan eğitime geçildi ancak dijital platformlardan sürdürmeye çalıştığımız eğitimlerimizde koronavirüs sürecinden nasibini alan yalnızca ders işleme ya da sınava girme koşullarımız olmadı.

Birçoğumuzun heyecanla beklediği mezuniyet törenleri de pandemi süreciyle birlikte dijital dünyaya taşındı.

Örneğin COVID-19 sürecinde mezuniyet törenlerini ertelememek adına yapılan girişimlerden biri de Japonya’daki bir üniversitenin sosyal mesafeyi bozmadan gerçekleştirdiği robotlu tören olmuştu.

Öğrenciler, okullarında mezuniyet törenlerine katılmak yerine, diplomalarını evden yönlendirdikleri “newme” isimli robotlarla almışlardı.

Uzaktan Mezuniyet Dönemi: Uçan Kep
Source: Business Breakthrough University

Business Breakthrough Üniversitesi’ndeki bu törende büyük bir eksiklik vardı. Robotlar diplomaları alabilseler de mezuniyetin simgesi olan kep atma törenini gerçekleştiremiyordu.

Bu duruma çözüm gecikmedi: Uçan mezuniyet kepi!

Tüm öğrenciler hayatlarının bir anında mezuniyet keplerini gökyüzüne fırlatmayı hayal etmiş olmalı. Bu kısacık an kimilerince özellikle üniversite mezuniyeti için bir dönüm noktasını simgeliyor.

Bu anı daha da unutulmaz bir hale getirmek isteyen Forrest Alan isimli bir öğrenci, mühendislik becerilerini kullanarak drone benzeri bir uçan kep tasarladı.

Kelimenin tam anlamıyla kepinin uçmasını sağlayarak çekimler yaptı ve bu çekimleri paylaşarak izleyen herkesi kendi evinden başlayarak 4 yıl boyunca okuduğu okuluna doğru bir yolculuğa çıktığı mezuniyet törenine davet etmiş oldu.

Uzaktan Mezuniyet Dönemi: Uçan Kep
Kep’in üretim aşaması

Hazırladığı videoda, uçan kepi tasarlama ve üretme sürecini gösteriyor. Video daha çok bu süreçte yaptıklarının görsel bir belgeseli gibi.

Uçan kep projesi hakkında paylaşabileceği herhangi bir ayrıntıya sahip olup olmadığı sorulduğunda, onu tamamlamak için sadece iki haftası olduğunu ve bu nedenle, bütünüyle belgelemek için zamanının olmadığını söylüyor.

Kısa da olsa çok şey anlatan belgesel tadındaki bu video, teknolojinin, sosyal hayatımızın kültürel yapı taşları ile yeni yaşam sürecimiz arasındaki ayrımı kapatmak için yeniden şekillendiğini gösteriyor.

Pandemi sürecinin ilerleyen günlerinde hangi teknolojik gelişmeyle uyanacağımızı kestiremesek de her girişimin toplumları azımsanamayacak ölçüde etkileyecek sosyo-kültürel etkileri olacağı aşikâr.

Kaynak: Interesting Engineering

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir