Google verilerine göre dünya çapında “sırt ağrısı” ve “uzaktan çalışma” terimleri için yapılan aramalar altın çağını yaşıyor.

İçeriği okumaya başlamadan önce, sizi minik bir teste davet ediyoruz. Şu an dik oturuyor musunuz? Eğer cevabınız hayırsa, sürekli şikayetçi olduğunuz sırt ağrılarınızdan tamamıyla siz sorumlusunuz. Özellikle pandemi döneminden itibaren Google’da sırt ağrısı aramalarında yaşanan artış da yalnız olmadığınızı gösteriyor.

Uzaktan çalışma fikri güzel, fakat evde arkana yaslanamamak?

Pandemi öncesi çalışanlar uzaktan çalışma hakkı talep etmeye başladığında zamansız ve mekansız çalışabilmenin güzelliği herkesi cezbediyordu. Yatağından mailleri yanıtlamak ya da kahve makinesinin başında beklerken bir toplantıya katılmak, kimin hoşuna gitmez ki? Nitekim gelişen ekstrem durumların ışığında hem eğitim hayatımız hem de iş hayatımız video konferans uygulamalarına taşındı. Nihayetinde ne oldu? Arkamıza yaslanıp derin bir nefes alamadık, çünkü derin nefes alınca sırtımız ağrıyor…

2004’ten bu yana Google’da sırt ağrısı teriminin aratılma sıklığı

Yukarıdaki grafik 2004 yılından itibaren Google’da sırt ağrısı teriminin aratılma sıklığını ifade ediyor. Demek ki mutfak masası sandalyelerinde 8 saat oturmak çok da mantıklı değilmiş, hiçbir akşam yemeği 8 saat sürmeyeceğinden bunu asla öngöremedik. Bel desteğini sağlayacak ofis mobilyalarını evin içindeki çalışma ortamında tercih etmek iyi bir tercih olabilir.

Öte yandan uzaktan çalışma teriminin 2004’ten itibaren aratılma frekansındaki değişime de bir göz atalım.

2004’ten bu yana Google’da uzaktan çalışma teriminin aratılma sıklığı

Pandeminin başında yaşanan sıçramaya anlam vermek mümkün, hepimiz işlerin nasıl yürüyeceğini çözmeye çalışıyorduk. Uzaktan çalışma ortamını verimli kılmanın 5 yolu, evden toplantıya girerken yapılması gerekenler, neden yatakta çalışmamalısınız… Bunlar muhtemel ilişkili sorular. Ancak geçen zaman iki seneyi aştı ve artık bu soruları aşmamız gerektiğini düşünüyoruz. Peki son düzlükte yaşanan artış neden?

Uzaktan çalışmak ya da çalışmamak… İşte tüm mesele bu

Hayatımıza dahil olan tüm gelişmeler artılar ve eksiler etrafında gerçekleşiyor. Uzaktan çalışma hakkında tekrardan meraklanmamızın sebebi belki de artık kendini iyice hissettirmeye başlayan eksilere çözüm bulma ihtiyacımızdandır. Uzaktan çalışırken yalnızlıktan kurtulma yolları, ev ortamında dikkat dağınıklığını azatmak için yapılabilecekler, oturmaktan oluşan alt göbeği eritmek için egzersiz hareketleri… Bunlar da olumsuz bir eksenden yaklaştığımızda ortaya çıkabilecek sorular. Evet mükemmel iş yeriyle henüz tanışmadık, fakat uzaktan çalışma da gördüğünüz üzere her derde deva değil. Sanırız ki bu olumsuzlukları aşmanın yolu nitelikli ve her koşulda birbiriyle entegre bir şekilde çalışan bir ekibe sahip olmaktan geliyor. Kendi açımızdan baktığımızda biz hep birbirimizden uzaktaydık ve pandemi gibi ufak bir yenilik çalışma hayatımızda pek şey değiştirmedi…

Özetle uzaktan çalışma artık kendini aşarak “çalışmak” kavramının tam olarak karşılık geldiği terim olacak. Çalışma ortamınıza kendinizi görebildiğiniz bir ayna dahil etmek belki ara sıra duruşunuzu kontrol etmenizi ve olası sırt ağrısı senaryolarını aradan çıkarmanızı sağlayabilir. Ya da belki Google’ın artış serisinde sizin de tuzunuz olur ve “Sırt ağrısı nedir, nasıl geçirilir?” aramalarının sonuçlarında kaybolursunuz.

Share:

administrator

Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi olan Kardelen, yeni filmler ve müzikler keşfetmenin yanında teknolojik yenilikleri takip etmekten büyük keyif alıyor ve kendisine ilginç gelen şeyleri Gelecek Burada için yazıyor çiziyor, hatta bizzat Gelecek Burada'nın podcast yayınlarını yürütüyor.