Yüz yüze etkileşimlere hasret kaldığımız pandemi döneminde birçok dijital platform bizleri bir araya getirse de sanal dünyayı ne kadar benimseyebildiğimiz soru işareti olmaya devam ediyor. Bu durumdan en çok etkilenen gruplardan biri şüphesiz uzaktan eğitim gören öğrenciler oldu. Sınıfları evin her odasına taşıyan Zoom, Microsoft Teams, Google Classroom gibi uygulamalarla birlikte öğrenciler sanal sınıflarında derslerine devam etti. Bu kısmın bir genellleme olduğu notunu düşmeden geçemeyeceğiz.

Her öğrenci avantajlı mı?

Türk Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) tarafından gerçekleştirilen COVID-19 Döneminde TEGV Çocukları Uzaktan Eğitim Durum Değerlendirme Raporu’nu inceleyecek olursanız sosyo-ekonomik açıdan dezavantajlı bölgelerde yaşayan 368 öğrencinin (%80’i 2-5. Sınıflar) sanal sınıf deneyimi %22 oranında kalıyor. Çalışmaya katılan çocukların %65’i “Zoom gibi görüntülü çevrim içi iletişim platformlarını kendi açıp kapatır, kullanır” kısmındaysa böyle bir uygulama kullanmadığını belirtiyor.

Her öğrencinin dijital platformlara erişimi eşit düzeyde olmasa da uzaktan eğitimin her kademesindeki öğrenciler için farklı alternatifler geliştirilmeye devam ediliyor. Bu uygulamalardan biri de öğrencilerin, profesörlerin ve öğretim asistanlarının ofis saatleri boyunca kişisel avatarlar aracılığıyla birbirleriyle etkileşime girebilecekleri, kampüsteki binaları ve sınıfları simüle eden Gather.town olarak da bilinen Gather uygulaması oldu.

Gather Town üniversitelere farklı kullanım alternatifleri sunuyor
Gather Town üniversitelere farklı kullanım alternatifleri sunuyor

Eski etkileşimlere yakın bir uygulama

Eğer bir üniversite öğrencisiyseniz koştur koştur hocalarınızın ofis saatlerine yetişmeye çalıştığınız, uzaktan eğitimsiz, eski günleri hatırlarsınız. Ana özelliği “Etkileşim Mesafesi” olan bu uygulama sanal alanda avatarları birbirinden beş adım uzaklıkta olan kullanıcılar arasında bir video görüşmesi başlatarak ofis saatlerinde öğrencilerin ve öğretmenlerin görüşmelerine ortam sunuyor.

Bilgisayar ve Bilişim departmanı Weiss Tech House’a ev sahipliği yapan Levine Hall’u Gather’da yeniden yarattı. Gather Town üzerindeki binalar kampüsteki bir binanın altı katını temsil eden, 6 sanal alandan oluşuyor. Yani görüşmek istediğiniz profesörün odası Pensilvanya Üniversitesi’nin ilgili binasının kaçıncı katındaysa öğrencinin o numaralı sanal binaya gitmesi gerekiyor.

Ofis saatinde görüşme yapan bir profesör ve öğrencisi
Ofis saatinde görüşme yapan bir profesör ve öğrencisi

Öğrenciler ilgili binanın alanına girdiklerinde kamera ve ses özelliklerini açarak o alanda bulunan kişilerle tıpkı Zoom ya da Skype üzerinde olduğu gibi video konferans gerçekleştirebiliyor. Kullanıcıların avatarları birbirlerinden uzaklaştıkça video ve ses kaliteleri düşüyor. Bu da aslında tıpkı gerçek bir yüz yüze etkileşimi hissi vermeyi amaçlıyor.

Bir seferde yaklaşık 200 kullanıcıyı ağırlayabilen sanal binanın düzeni, öğrencilerin sanal alanlarda gezinmesine yardımcı olmak için Penn çalışanlarının görev yaptığı sınıflar, laboratuvarlar, asansörler, merdiven boşlukları ve ön büro dahil olmak üzere binanın gerçek düzenini taklit ediyor.

Zoombombing

Departman şimdi bu uygulamayı tüm dersliklerde kullanmayı hedefliyor. Gather kullanmanın Zoom kullanımına kıyasla bazı avantajlarına işaret eden ekip, Gather’daki öğrenci-öğretmen etkileşimlerinin planlanmış Zoom toplantılarına katılmaya kıyasla daha spontane olabileceğini, avatarların yani öğrencilerin diledikleri gibi binanın etrafında dolaşıp farklı sınıflara girebileceğini belirtiyor. Öğrencilerin Gather üzerinde Zoom ara odalarında olduğundan küçük tartışma gruplarına daha kolay girip çıkabilecekleri de belirtilen bir başka avantaj oluyor. Bu sayede avatarlar herhangi bir yüz yüze etkileşimde olduğu gibi gruplardan diledikleri gibi uzaklaşabilir.

Kullanıcılar, moderatörlerin izni olmadan sanal bir alandaki tüm kullanıcılara açık olarak video yayınlayamadığı için Zoom’da video konferansları işgal eden bilgisayar korsanlarına atıfta bulunmak için kullanılan bir terim olan Zoombombing gibi olayların meydana gelme olasılığının daha düşük olduğunu belirtiyor. Zoom’un güvenlik açıklarına atıfta bulunan ekip siber güvenlik endişeleri konusunda öğrencileri rahatlatmaya çalışıyor.

100 kişiye kadar yayın yapılmasına olanak tanıyan spot ışığı özelliği kullanılarak Gather’da yalnızca kısa görüşmeler değil dersler de yapılabiliyor. Ancak bu özellik, yayın yapan kişinin katılımcıların söylediklerini duymasına olanak sağlamıyor. Uygulamanın bu noktada eksikleri olduğu aşikâr ancak yapılacak iyileştirmelerle birlikte uzaktan eğitim döneminde yeni bir alternatif olabilir.

Kaynak: The DP

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir