Hiçbir ülke veya merkezi otorite ile bağlantılı olmayan kripto para birimleri, yüzyıllardır kullandığımız fiziki paraları karşılayabilecek sanal para birimleri olarak kullanılıyor. Yapılan ödemelerin merkezi olmayan bir bilgisayar ağı tarafından bir işlem defteri tutuluyor. Bu dağıtık sistem, kar amacı gütmeyen kuruluşlara, büyük miktarlarda nakit parayı hızlı bir şekilde yurt dışına taşımak için geleneksel olarak gerekli olan pahalı ücretleri ve aracıları aşma avantajı sunuyor.

Bu avantajlardan faydalanmak isteyen UNICEF’in yeni cryptocurrency fonu, yardım kuruluşlarının, hayırsever bağışları dönüştürme ve finansal şeffaflığı artırma potansiyeline sahip blockchain para birimleri ile deneme yapıyor. Birleşmiş Milletler Çocuk Ajansı UNICEF, bağışları kripto para birimleri yoluyla kabul ediyor. UNICEF, Amerikan Kızıl Haç ve Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı dahil olmak üzere sanal paralarda bağış kabul etmeye başlayan birkaç yardım kuruluşu mevcut.

Bu girişim, organizasyonu gelecek için hazırlarken mevcut bağışçıların da yerleşik güvencelerini koruyor. Kripto para birimleri yardım kuruluşları için bağış izlemelerini kolaylaştırken, bağışçıların paralarının nasıl kullanıldığını görmelerine izin veriyor. Böylece yurt dışındaki nakit taşıma ücretlerini ortadan kaldırırken, finansal şeffaflığı artıyor.

Kaynak: theguardian

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir