Geçtiğimiz hafta Ukraine 24 isimli kanalda yayınlanan videoda başkan Volodimir Zelenski’nin Ukrayna halkına silah bırakma ve teslim olma çağırısı yapması büyük bir şaşkınlık yaratmıştı. 

Ukraine 24 kanalı oldukça kısa bir süre içerisinde, web site ve yayın platformlarının hacklendiğini ve bu videonun sahte (deepfake) olduğunu Facebook üzerinden yaptığı uyarı paylaşımı ile açıkladı. Yayınlanan videoda Başkan Zelenski’nin Ukrayna halkının direncini kırarak direnişi sonlandırabilecek minvalde cümleler kurduğu görülüyor.

“Sevgili Ukraynalılar! Sevgili direnişçiler! Başkan olmak o kadar kolay değildi. Zor kararlar vermek zorundayım. İlk başta Donbas’ı teslim etmeye karar verdim. Gözünüzün içine bakarak konuşmanın zamanı geldi. Çabalarımız işe yaramadı. Sadece daha da kötüleşti. Çok daha kötü. Yarınımız yok. En azından benim yok. Ve şimdi size veda etmeye karar verdim. Silahlarınızı bırakıp ailelerinizin yanına dönmenizi tavsiye ederim. Bu savaşta ölmemelisiniz. Size yaşamanızı tavsiye ediyorum ve ben de aynısını yapacağım.”

Sahte (Deepfake) Volodimir Zelenski Videosu

Hazırlanan deepfake videoda Başkan Zelenski’nin vücudunun sabit olması, boynunun hareket etmemesi ve ses kalitesi gibi detayların amatörlüğü dikkat çekiyordu. Ancak uzmanlara göre; bu tarz videoların gerçeği yanıstmadığı kolaylıkla anlaşılabilir olsa da tansiyonun böylesine yüksekte seyrettiği durumlarda, insanları kolayca yanıltabilir ve kitleleri harekete geçirecek bir hâl alabilir. 

Uzun zamandır tartışılan ve defalarca kez bizim evham köşemize de konuk olmayı başarmış Deepfake teknolojisinin kendisini tekrar hatırlattığı bu viceoyu ve siber saldırıyı henüz herhangi bir örgüt üstlenmedi.

Deepfake Nedir?

2017 yılında ismi ilk kez internete düştüğünde, deepfake teknolojisinin yapay zekâ sayesinde kolayca sahte görüntüler oluşturmak için kullanıldığı ve bunun ilk olarak “deepfake porn” ismi verilen, sahte cinsel videolar oluşturma akımıyla vücut bulduğundan bahsetmiştik. 

O günlerde, şöyle sormuştuk:

Aklınızdan geçenleri başkasına söyletmek gibi bir süper gücünüz olsaydı?

Ya da “Aklınızdan geçenleri izlemek ve izletmek gibi bir süper gücünüz olsaydı?”

Sonrasında deepfake teknolojisi gündemimizden hiç düşmedi. Onlarca farklı evham verici gelişme ve büyük şirketlerin bu teknolojinin kötü taraflarını engelleme girişimlerini gördük.

Deepfake Konusunda Yaşanan Gelişmeler:

Evham Verici Deepfake Gelişmeleri:

Deepfake Engelleme Girişimleri:

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.