İlk önce sanal gerçeklik teknolojisi ile tanıştık: Yaşadığımız dünyadan biraz olsun uzaklaşabileceğimiz, yepyeni dünyalar yaratabileceğimiz ve hayal gücümüzün ‘içerisine’ girebileceğimiz bir gelecek vaat ederken sonrasında artırılmış gerçeklik ile karşılaştık. Yaşadığımız dünyayı ‘güzelleştirebileceğimiz’, dünyamıza yepyeni eklemeler yapabileceğimiz ve hayal gücümüzü yaşadığımız yere getirebileceğimiz bu teknolojiyi de ekleyerek her ikisini ortak kullandığımız karışık gerçeklik (mixed reality) sanal dünyaar inşa ederken aynı anda gerçek dünyamızı da manipüle etmeye başladık.

Henüz hayatımıza tam girmemiş olsa da IKEA, Amazon gibi şirketlerin uygulamalarıyla karşımıza çıkan, telefon üreticilerinin de yeni yatırımlarıyla adını duyduğumuz AR konusunda producthunt’ta yayınlanmış birkaç güzel uygulama dikkatimizi çekti.

Amazon ARview

Ürünleri satın almadan önce deneyebileceğiniz bu resmi Amazon uygulaması sayesinde odanıza alacağınız bir hoparlörün yakışık yakışmadığı konusunda ön fikir edinebilmiş olacaksınız.

WiARframe

Telefonunuza indirerek birçok hazır tasarımı gerçek yaşantınızda deneyebileceğiniz WiARframe; tasarım yeteneği olmayan insanların da gerçek ortamlarında hayal ettikleri nesneleri kolayca deneyimlemesini sağlıyor.

 

“Artırılmış Gerçeklik harika içeriğe ihtiyaç duyar, harika içerikler harika tasarımcılardan gelir. Tasarımcılar destekleyici bir topluluğa ve doğru araçlara ihtiyaç duyarlar …WiARframe’de yaptığımız şey bu”

SketchAR

Resim yeteneği olmayan insanların veya çocukların hem pratik yapmasını hem de ortaya bir resim çıkarabilmesini sağlayan SketchAR sayesinde; kütüphaneden seçtiğiniz bir görseli, masanızda sabitlenmiş ve referans noktaları belirlenmiş olan bir a4 kağıdına sanal olarak hizaladıktan sonra fotoğrafını çekmeniz ve daha sonra görselin üzerinden geçmeniz yeterli.

 

Apple ARkit

iOS 11 ile gelen ARkit tam sürümüyle sadece geliştiricilere açık olsa da Appstore’dan demo sürümünü indirerek deneyebilirsiniz.

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir