“Güzel tasarlanmış bir proje, site veya ürün hazırlamak pek de ucuz bir şey değil. Tasarımınız için ihtiyacınız olan dokunuşu biliyorsunuz ama biraz pahalı kaçabiliyor.“

Profesyonel bir tasarımcı ile anlaşmanın yerini tutamayacak olsa da, binlerce lira harcamadan güzel bir şeyler üretebilmenin farklı yolları var. Yazı tipi, ikon, fotoğraf ve renk seçimi gibi küçük öğelerle bu yolda ilerlememiz mümkün.

ProductHunt, bizim için ücretsiz veya ücretsize çok yakın kaynak sunan siteleri listelemiş. Stok fotoğraf, ikon, font ve renk seçeneklerine ulaşabileceğimiz siteler ilham dolu.

Stok fotoğraf kaynakları

Pexels

Telif sorunu yaşamadan kullanabileceğiniz sitede 30.000’den fazla fotoğraf bulunuyor.

Unsplash 5.0Açılmasıyla birlikte kurucu şirketin batışını engelleyen Unsplash’te yüz binlerce fotoğrafa ulaşabilirsiniz.

Stock Up
Farklı ülkelerden 30 farklı siteden 15 binden fazla fotoğraf içeren siteden alacağınız görsellerde de telif sorunu yaşamanız çok zor görünüyor.

 

Coverr
Cover ücretsiz video edinebileceğiniz bir site. Her gün 7 adet video ile güncelleniyor.

Skuawk Public Domain Photos
Daha artistik bir şeyler bakıyorsanız tıklamanız gereken bir site.

Death to Stock

Mail bültenine üye olarak size aylık olarak paket halinde görsel göndermelerini sağlayabilirsiniz.

 

Stocksnap
Binlerce fotoğrafa yine telif sorunu olmadan ulaşabilirsiniz.

Pixabay
Milyonlarca fotoğrafa ve videoya ulaşabilirsiniz. Vektörel görseller de var ve telif sorunu yok. Özgürce indirip kullanabilirsiniz.

Burst
Piyasaya daha yeni girmiş olan Burst’te şimdiden 1000’den fazla görsel bulunuyor. Burst; web tasarım-ürün pazarlama gibi profesyonel tanıtım özelinde çalışıyor.

 

Font kaynakları

Type anythingSizi güzel fontlarla karşılaştıran ve bu fontun tüm özelliklerine dokunmanızı sağlayan site. Dokunuşlarınız ardından tek tuşla kodu kopyalayabiliyor ve web projelerinize aktarabiliyorsunuz.

 

Google fonts

Minnacık ayarlarla istediğiniz fontu bulan Google hizmeti. Beğendiğiniz fontu Select This Font dedikten sonra aşağıda açılan pop-up pencereye tıklayarak, pop-up’ın sağ üst köşesinden fontu indirebilirsiniz.

 

FontfitFontfit, web siteniz için muhteşem bir hizmet sunuyor. Sol üst kısma istediğiniz bir sitenin adını yazdığınızda o sitenin farklı font aileleri ile nasıl görüneceğini görebiliyorsunuz.

Typewolf Birbiriyle uyumlu fontları, zaten bunları uygulamış web siteleri üzerinden gösteriyor. Ayrıca fontlar ve tipografi konusunda seçkiler, makaleler, listeler de bulunuyor.

 

İkonlar

Iconstore

 

TheStocks İçinde videodan, fonta, mock-up’tan ikona kadar her şeyi bulabileceğiniz güzel bir site. Sol üstten Icons seçtikten sonra alt kısımdan tekrar seçim yapmayı unutmayın.

 

Swifticons98 doları gözden çıkarabilecekler için muhteşem bir kaynak sitesi. Yaklaşık 2 bin adet yüksek kaliteli icon’a, 6 farklı seçeneğiyle beraber sahip olabiliyorsunuz. outlined, filled, colored, jolly, flat, and pattern (Dış çizgili, içi doldurulmuş, renklendirilmiş, neşeli, düz ve desenli)

Illustrio.com
Yüzlerce ikona farklı özelleştirebilme seçenekleriyle tamamen ücretsiz bir şekilde sahip olabilirsiniz.

Renk paletleri

colorhuntSınırsız renge ulaşabileceğiniz sitede kendi oluşturduğunuz renkleri de paylaşabilirsiniz.

webgradientsKüçük bir bağış ile .sketch dosyası olarak veya photoshop dosyası olarak de edinebileceğiniz, png’yi ücretsiz edinebildiğiniz renk paletleri.

coolors.cogenerator’a girdikten sonra space tuşuna basarak ekrandaki 5 rengi otomatik değiştirmesini sağlayarak eğlenebilirsiniz. Eğlenceyi bırakıp işe geçmeye karar verirseniz, o 5 renkten herhangi birinin herhangi bir tonunu seçebilir veya bazı parametrelerini elinizle oynadıktan sonra renk kodunu ücretsiz olarak elde edebilirsiniz.

Kaynak: Producthunt Medium

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir