Onlarca yıldır hayali kurulan uçan araba, uçan otonom taksi ve benzeri teknolojileri henüz günlük hayatımızda görememiş olsak da bu bekleyiş fazla uzamayacak gibi duruyor. 2 yıl önce bahsettiğimiz PAL-V bile henüz piyasada yerini alamadı ancak Alman devi Daimler (Mercedes)’in desteklediği bir girişim olan Volocopter bugün Stuttgart’taki Mercedes-Benz Müzesi’nde 4 saatlik test sürüşünü başarıyla tamamladı.

Şu an için uzaktan kontrol yöntemiyle insansız gerçekleştirilen deneme sürüşü sonrası yapılan açıklamalar gösteriyor ki hem eyalet yönetimi, hem de Daimler yönetimi bu girişimden oldukça umutlu. 40 kilometre menzile sahip olan ve aynı anda iki kişiyi taşıyabilecek aracın 2 yıl içerisinde ticari görevine başlaması bekleniyor.

“Ortağımız Volocopter, bir hava taksisinin araç sürme hayalini uçma rüyasına nasıl dönüştürdüğünü gösteriyor. Daimler’de geleceğin hareketliliği üzerinde de çalışıyoruz. İklim-nötr hareketliliğe giden yol, şirketlerin ve politikaların ortak bir çabası.”

-Daimler CEO’su Ola Källenius

Bugün ben de Mercedes’in hem ilk araçlarını hem de gelecek için tasarladığı konsept araçlarını sergilediği müzedeydim. Konsept araçları inceleme ve Volocopter’i yakından görme fırsatı buldum ancak maalesef test uçuşu için bekleme şansım yoktu.

Sadece kişisel instagram hesabımdan paylaşmak için gelişigüzel çektiğim birkaç fotoğraf.

Kaynak ve ileri okuma: DW Türkçeautomobilsport

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir