Son zamanlarda uçan araba teknolojisini sıklıkla duymaktayız. Peki daha önce hiç uçan motosiklet duymuş muydunuz? Bilgisayar oyunlarında sıklıkla karşılaştığımız uçan motosikletler artık hayal olmaktan çıkabilir. New Atlas‘ın yayımladığı rapora göre jet türbini ile çalışan uçan motosiklet Speeder‘ın prototip versiyonu ilk uçuş denemesini başarıyla tamamladı.

Uçan motosiklet Speeder’ın tasarımı

Uçan Motosiklet: Speeder

California merkezli Jetpack Aviation tarafından üretilen uçan motosiklet, 480 km/saat’e kadar ulaşabiliyor. Speeder, aynı bir drone gibi elektronik olarak kendi kendini dengeliyor. İnsan uçuşunu gerçekleştirmek için giyilebilir uçuş kiti tasarlayan Gravity Industries tarafından üretilenlere benzer jetpack‘ler yapan ekip, son 18 ayını sıfırdan yeni bir uçuş kontrol yazılımı oluşturmak için harcadı. Test ve geliştirme aşamaları devam eden makine için henüz kesin bir fiyat belirlenmedi. Ancak, Jetpack Aviation’ın erken tahminlerine göre bir Speeder’ın 380.000$ civarında olması bekleniyor.

Kalkıştan önce şarj edilmesi gerekmeyen uçan motosiklet şu anda dizel, jet yakıtı ve gaz yağı ile çalıştırılıyor olsa da ileride çevre dostu bir yakıtı benimsemesi planlanıyor. 150.000 fit (45.72 km) yüksekliğe ulaşabilecek ve en fazla 1.200 pound (544,3 kg) itme gücü üretebilecek olan Speeder’ın tüketici versiyonunda muhtemelen tek bir koltuk ve 8 adet motor bulunacak. Böylelikle motorlardan birinin veya ikisinin arızalanması durumunda bile güvenli iniş yapılabilecek.

Speeder’ın tanıtım videosu

Speeder’ın Prototip Denemesi

Motosikletin ilk test uçuşu, makineye bir ip bağlanarak asfalt üzerinde yapıldı. İpin amacı aslında aracı desteklemek değil, yalnızca sistemde herhangi bir arıza çıkarsa aracı yakalamaktı. 30 [tooltip tip=”Yaygın olarak havacılık ve denizcilikte kullanılan, 1 deniz miline (nm) eşit hız birimine denir.”]knot[/tooltip] rüzgarda yapılan test uçuşunda araç, üzerine konulan yükleri iyi bir şekilde idare edebildi. Protoip herhangi bir sopayla itildiğinde bile hemen olduğu yere geri dönerek kendini dengeleyebildi.

Speeder’ın prototip test uçuşu

Kişisel bir motosiklete sahip olma düşüncesi çok cazip olsa da aracın otomatik kargo teslimatı veya acil durumlar gibi kullanımlarının olması da planlanıyor. Acil durum, kargo, askeri ve sivil sektörlere yardımı dokunabilecek olan Speeder, dünyanın en küçük ve en hızlı [tooltip tip=” Dikey Kalkış ve İniş sözcüklerinin kısaltmasını meydana getiriyor. Bu sınıflandırma az sayıda hava aracını kapsıyor.”]VTOL[/tooltip]’u olacak gibi görünüyor.

Uçan motosikletin prototipi

İleride doğa dostu yakıta geçmesi planlanan Speeder’ın tüketici versiyonunun piyasaya sürülmesi planlanıyor. Prototip test sürüşleri henüz yeni yapıldığından piyasaya sürülmesi zaman alabilir. Fakat yakın gelecekte filmlerde gördüğümüz teknolojileri andıran uçan motosikletimizle beraber seyahat ediyor ve aynı zamanda yanımızdan geçen uçan arabalarla beraber trafik derdi olmadan şehirlerin üstünden uçuyor olabiliriz.

Kaynak: Interesting Engineering, New Atlas

Share:

administrator

Robert Kolej'de 10. sınıf öğrencisi olan Defne; müziğe, kodlamaya ve yazarlığa ilgi duymasının yanı sıra gönüllü olarak sivil toplum kuruluşlarında çalışmayı seviyor. Yeni şeyler denemeye ve öğrenmeye olan merakı nedeniyle teknolojinin geleceğini araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir