“Back to the Future” filmini izleyenlerin filmde ilgisini çeken çoğu icattan biri de baş karakterin kullandığı uçan kaykay (Hoverboard) olmuştur. Bahsi geçen kaykay, günümüzde kullanılan kaykayları andırıyor ancak önemli bir farkı bulunuyor. Bu kaykay tekerlek üzerinde gitmek yerine uçabiliyor. Çoğu insanın hayali olan bu icadın ise gerçeğe dönüştüğünü ve hatta satışa sunulma aşamasında olduğunu söyleyebiliriz.

“Back To the Future” filmindeki uçan kaykay

Dünyanın ilk uçan kaykay firması Omni Hoverboard‘un kurucusu olan ve aynı zamanda uçan bir kaykay üzerinde en uzun uçuş yapan kişi olarak Guiness Dünya Rekoru’nu elinde tutan Alexandru Duru, DroneDJ ile yaptığı bir röportajda sade ve basit yeni bir Hoverboard tasarımı üzerinde çalıştıklarını belirtti.

Omni Hoverboard

Uçan Kaykayın Tasarımı

Uçan kaykay, sekiz [tooltip tip=”otomatik makinelerin döner bölümleri”]rotorlu[/tooltip] bir çerçeveden ve modifiye edilmiş bir penseden yapılan basit bir el gazından oluşuyor. Duru, kontrol için ihtiyaç olan hemen hemen her şeyin bunlar olduğunu belirtiyor. Şaşırtıcı bir şekilde,  dünya rekoru sahibi kaykayda, uçuş kontrolörü, otomatik stabilizasyon, yönü belirlemek için kullanılan jiroskop veya ivmeölçer bulunmuyor. Uçan kaykay, bunlar yerine gaz girişlerini takip etmek ve hızını kontrol etmek için [tooltip tip=” Arduino, İtalya’da bir tasarım enstitüsündeki hocaların öğrencilerine kolay ve uygun maliyetli bir şekilde elektronik öğrenebilecekleri bir platform tasarlamaları ile ortaya çıktı”] Arduino[/tooltip] platformu kullanıyor. 

“Hayal edebileceğiniz en basit şey bu. Dengeyi sağlayan yer vücudunuzdur. Beynimiz pek çok şeyi öğrenebilir ve bunu da başka bir beceri olarak öğrenir. Düşünüldüğü kadar zor değil.” – Alexandru Duru

Uçan kaykayın Piyasaya Sürülmesi Planlanıyor

Alexandru Duru’nun önümüzdeki yıllarda uçan kaykayı piyasaya sürmek gibi bir planı bulunuyor. Bunun için kaykayın ticari bir versiyonunu yayınlamayı hedefliyor. Omni Hoverboard’un internet sitesinde bu durumu destekleyecek şekilde “müşteri versiyonumuz için takipte kalın” yazıyor. Duru, ticaretleştirme planları hakkında fazla ayrıntı açıklamasa da şirketinin uçan kaykayının gerçek hayatta kullanılabilir bir ürüne dönüşeceğini söylüyor. Fakat bu aracın günlük hayatta kullanıma geçmesiyle çıkabilecek güvenlik endişeleri bulunuyor. Duru, bu durum için hedef pazarın ilk başlarda eğitimli pilotlar veya havacılık tecrübesi olan kişiler olacağını belirtiyor.

Portugal futbol kupası finalinde uçan kaykay şovu

Bu cihazın tasarlanma amacının markete gitmek olmadığı aşikâr. Bunun yerine, kaykayın muazzam hızlarda havada uçmak isteyen heyecan tutkunlarına pazarlanması planlanıyor. İlk tasarlanma sebebi günlük kullanım olmasa bile ileride uçan kaykayın piyasa alanının gelişmesi ile belki de herkesin evinde bisikletin yanı sıra her türlü ulaşım ihtiyacımızla hizmet edebilecek uçan bir kaykay bulunabilir.

Kaynak: Interesting Engineering

Share:

administrator

Robert Kolej'de 10. sınıf öğrencisi olan Defne; müziğe, kodlamaya ve yazarlığa ilgi duymasının yanı sıra gönüllü olarak sivil toplum kuruluşlarında çalışmayı seviyor. Yeni şeyler denemeye ve öğrenmeye olan merakı nedeniyle teknolojinin geleceğini araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir