Amazon’un sahip olduğu oyun akışı platformu Twitch, geçen ay geç saatlerde platformda Christchurch çekimi de dahil olmak üzere zararlı ve yasa dışı içerikleri yayın yaptığını tespit ettiği isimsiz trolleri dava ediyor. Şirket, bu kişilerin kimliklerini öğrenirse, mahkemeden, ilk olarak platformu kullanmalarını yasaklamalarını talep edecek.

Videolar geçen ay Twitch’in Artefakt kategorisindeki, bir davada bir troll grubu tarafından yayınlandı. Christchurch’in tetikçisi tarafından çekilen video dışında troller ayrıca porno, telif hakkıyla korunan filmler ve televizyon şovları ile diğer yasa dışı ve zararlı içerikleri de yayınladı.

Bir Twitch sözcüsü, “Mayıs ayı boyunca her hafta sonunda, hizmet şartlarımızı ihlal eden içeriği paylaşmak için ‘Artifact’ oyun dizinini hedef alan koordineli bir saldırıda yer alan bir dizi hesaptan haberdar olduk” dedi. Rahatsız edici içeriği kaldırmak ve bu davranışla ilgili tüm hesapları askıya almak için önlemler alan ve Trolling kampanyasını geniş çapta rapor eden Twitch, yeni hesap –neredeyse iki gün boyunca- akışlarını da engellemiş oldu.

Bu bu kadar geniş çaplı bir platformdan beklenmedik bir hareket. Facebook, Twitter ve YouTube gibi diğer sosyal medya şirketleri genellikle ihlal eden içeriği kaldırmak ve yayınlayan kullanıcıları yasaklamak için çalışıyor. Böylelikle platformda anonim bir saldırı gerçekleştirilmesi tehlikesine karşı önlem alıyorlar. Christchurch örneğinde, Facebook gibi platformlar çekimin başlamasından haftalar sonra videonun yayılmasını durdurdu.

Bu ihlaller son derece ciddi sonuçlar doğurabileceği için oyun topluluğunun korunması adına gerekli tüm önlemler alınmalı.

Kaynak: theverge

 

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir