STEM eğitiminin yapı taşlarından birini oluşturan kodlama eğitimi, çocukların dijital dünyayı keşfetmesinde ve algoritmik düşünme becerilerini geliştirmesinde önemli bir rol üstleniyor.

Birçok kodlama uygulaması ücretli olması sebebiyle her çocuğumuz bu uygulamalara erişemeyebiliyordu. Belki de kodlama eğitiminin ülkemizde görece lüks sayılmasının en temel sebeplerinden biri de budur.

Özellikle özel okullarda kendin yap kültürünü desteklemek amacıyla sunulan kodlama eğitimleri birçok devlet okullarında sağlanamıyor. Ancak şimdi ülkemizde ilk kez bir sivil toplum kuruluşu tarafından hazırlanan çocuklara yönelik, ücretsiz kodlama kaynağı Algo Dijital, tüm çocuklarımızın kodlama ile tanışabileceği bir platform sunuyor.

Türkiye’nin İlk Ücretsiz Kodlama Platformu: Algo Dijital
Algo Dijital Oyun Karakterleri

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı’nın (TEGV), Google.org desteği ile geliştirdiği kodlama eğitimi platformu Algo Dijital, tüm çocukların dijital dünyayı güvenli bir şekilde keşfederek kodlama öğrenmesine katkıda bulunuyor.

Çocukların dijital platformlarda yetkinlik kazanarak, yeni teknolojilerle birlikte keşfetmelerine, öğrenmelerine ve üretmelerine ortam hazırlayan bu tür girişimler geleceğimizi emanet edeceğimiz çocukların eğitimlerinde son derece önemli adımlar.

Algo Dijital’in çocukları bilinçlendirmeyi hedeflediği 4 temel alan bulunuyor:

  • Problem tanımlama ve çözme
  • Algoritmik düşünme, blok temelli kodlama
  • Dijital okuryazarlık ve dijital yurttaşlık
  • Programlama

Türkiye’nin İlk Ücretsiz Kodlama Platformu: Algo Dijital

“Algo Dijital; çocuklarımıza, oyunlar üzerinden algoritmik düşünme kazanımı vermeyi hedefleyen bir oyun platformudur. Eğlenceli karakterler ve hikâyelerle çocukların hem dijital beceriler kazanmasına hem de hayatın her alanında faydalanacakları düşünsel kazanımları elde etmesine yardımcı olmayı amaçlıyor.”

TEGV

Algo Dijital’in ana kahramanı Algo’nun sunduğu ‘Gezegen Gezgini” isimli ilk oyunda çocuklar, blok temelli kodlama ile sevimli uzaylı Yuko ve köpeği Kuçuba’nın kaybolan gezegenlerini yeniden oluşturmalarına yardım ediyor.

Türkiye’nin İlk Ücretsiz Kodlama Platformu: Algo Dijital
Blok Kodlama Arayüzü-İngilizce

Türkçe ve İngilizce olmak üzere 2 dil seçeneği sunan Algo Dijital’i hem Google Play Store’dan hem de App Store’dan ücretsiz olarak indirip oynamaya başlayabilirsiniz.

Türkiye’nin İlk Ücretsiz Kodlama Platformu: Algo Dijital
Blok Kodlama Arayüzü-Türkçe

Tema ve oyun bazlı bir öğrenme platformu kapsamında çocukların farklı görevler üzerinde çalışarak anlamlı öğrenme sürecine katılmalarını sağlayan bu dijital kaynak, çocukların kodlama alanını tanıyıp kendilerini geliştirebilmelerine olanak sağlıyor.

Aynı zamanda çocukların üretim kültürünü benimseyip üretim faaliyetlerine başlamalarına ortam hazırlayan kodlama eğitimi, IoT cihazlarının artmasıyla birlikte de çocukların kendi evlerinde kodlayarak üretimlerini gerçekleştirmelerine yardımcı oluyor.

Çocuklarımızın 21. Yüzyıl becerilerini benimseyip gelecek yüzyıllara etki edebilecek adımlar atması için bizler bugünden onları yarınlara hazırlamalıyız. Geleceğimize yön verecek çocuklarımıza umut ışıklarını hiç kaybetmemeleri için her türlü olanağı sunmalıyız.

Işığınız bol olsun çocuklar!

Kaynak: Algo Dijital

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir