Erciyas Boru ve Çimtaş Çelik şirketleri, Elon Musk tarafından 2013 yılında bir makale olarak sunulan ultra yüksek hızlı bir kara ulaşım sistemi olan Hyperloop projesi ile üretim ve yatırım anlaşması imzaladı.

Kısaca Hyperloop projesi

Hyperloop sistemi, şehirlerin en yoğun kısımlarını birbirine bağlayan bir yeraltı ulaşım alternatifi sunuyor. Düşük aerodinamik sürtünmenin yanı sıra temassız kaldırma ve tahrik sistemleri sayesinde çok yüksek hızlarda hareket edebilen, genellikle bölmeler olarak adlandırılan basınçlı araçlardan oluşuyor. Hyperloop sisteminin ultra yüksek hızları sayesinde seyahat süresi önemli ölçüde azaltılabilir. Tamamen elektrikle çalışan sistem iklim açısından da karbon nötr olmayı hedefliyor.

Türkiye’den yatırım

Erciyas Çelik Boru ve Çimtaş Çelik şirketleri, yeni nesil taşımacılık projesinin gerçeğe dönüştürülmesinde rol oynayacak üretici ve yatırımcılardan oldu. Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda yayımlanan açıklamaya göre geliştirilen iş modeli, Hyperloop tarafından ihtiyaç duyulan 5 km’lik prototip hattının çelik borularının üretimi üzerinden işlemeye başlayacak. Özel donatımlı ve yüksek teknolojiye sahip bu borular, dünyada ilk kez seri üretim hâlinde uzay teknolojisinde kullanılıyor olacak.

Anlaşmanın ilan edildiği görsel.

Hyperloop’u farklı kılan ne?

Hyperloop ve geleneksel ray arasında iki büyük fark var: İlk olarak, yolcuları taşıyan bölmelerin sürtünmeyi azaltmak için havanın çoğunun çıkarıldığı tüpler veya tünellerden geçecek olması planlanıyor. Bu bölmelerin ise saatte 1207 km hızla seyahat etmesine izin verilmesi gerekecek. İkincisi ise bir tren veya araba gibi tekerlekler kullanılmayacak. Bölmeler bir hava hokeyi masasıyla aynı temel fikirden yola çıkarak sürtünmeyi azaltmak için manyetik kaldırmayı kullanıp hava kayaklarında yüzecek şekilde tasarlanacak.

Hyperloop’un avantajları ne olabilir?

Hyperloop tren veya araba yolculuğundan daha ekonomik ve hızlı ve çevre dostu olabilir. Projeyi inşa etmenin geleneksel yüksek hızlı trenlerden hızlı ve ekonomik olması da avantajları arasında değerlendiriliyor. Hyperloop trafik sıkışıklığı olan yolların üzerindeki baskıyı azaltmak, şehirler arasında seyahat etmeyi kolaylaştırmak ve sonuç olarak potansiyel olarak büyük ekonomik faydaların kilidini açmak için aracı olabilir.

Kaynak: Hyperloop, zd.net, kap, investing.com, havayolu101

Share:

administrator

1996 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde gördüğü lisans eğitiminden sonra odağını gıdaya çeviren Elif, Mutfak Sanatları Akademisi Profesyonel Aşçılık mezunu ve Anadolu Üniversitesi Tarım Teknolojileri öğrencisi. Merakının izinde farkındalığını besleyecek her türlü konuya olan ilgisiyle anlamlı bir gelecek inşasına katkıda bulunmaya çalışıyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir