Evimizde ve günlük yaşantımızda ihtiyaç duyabileceğimiz her nesneyi 3B yazıcı ile bastığımız bir gelecek hayali kuruyoruz. Bugün, pek de imkânsız gibi durmayan bu gelecek planlarının içerisine, bize ‘ölümsüzlük’ kazandırabilmek için tıp sektörü de dahil olmaya çalışıyor. Araştırmacılar, yapay organlar basabilen 3B yazıcılar geliştirmek için çalışıyor.

Almanya’nın Münih kentinde, Ludwig Maximilians Üniversitesi’nde çalışmalarını yürüten Ali Ertürk, “3B yazıcılarda herhangi bir organ basabilmemiz için organın haritası gerekiyor. 3B yazıcıların, basitçe, kopyalayıcı olduklarını söyleyebiliriz. Eğer ortada bir harita varsa, 3B yazıcılar bunu üretebilir. Bugüne kadar elimizde bu yoktu, geliştirdiğimiz teknolojiler ile bu sorunu çözdük.” diyerek, önümüzdeki 3-5 yıl içerisinde yapay organlarla karşılaşabileceğimize dair öngörülerini aktarıyor.

Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik mezunu olan Ali Ertürk’ün vDISCO ismini verdiği patentli metoduyla bir fareyi şeffaf hâle getirip hücre ve moleküllerini görüntülemeyi başardığını yaklaşık 1 yıl önce öğrenmiştik. (Buradaki haberi okumanızı tavsiye ederim.)

Bir yıl önceki demecinde “Şeffaflık teknolojimizi kullanarak, daha büyük resmi inceleyebiliriz. Yani bir felç lezyonu veya Alzheimer hastalığının tüm vücuttaki nöronları nasıl etkilediği, kafatası ve beyin arasında hücre ve molekülleri taşıyan bilinmeyen kanalları keşfetmemize yardımcı oluyor. Laboratuvarda tüm insan beynini şeffaflaştırdık. Bu sayede birkaç yıl içinde insan beyninin tek parça haritalaması gerçekleşecek. 25 yıl içinde de tüm hastalıkların tedavisi mümkün olacak.” şeklinde konuşan Dr. Ali Ertürk, bugün bu teknolojiyi 3B yazıcılar için kullanabilmeyi vaat ediyor.

Nörobilimler Enstitüsü’nde yapılan çalışmalar 17 kişilik ekiple devam ediyor. Sabancı Üniversitesi’nden mezun yüksek lisans öğrencisi Ilgın Kolabaş’ın da dahil olduğu ekip 3 boyutlu yazıcılar ile basılmaya en yakın organların böbrek ve pankreas olduğunu düşünüyor. Çünkü bu iki organın gen haritasını çıkarma konusunda oldukça ilerleme kaydedilmiş.

Kaynak: DW Türkçe

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir