Google’ın DeepMİnd sinir ağı tarafından geliştirilen Transframer, tek bir görüntüden 30 saniyelik video kesitleri oluşturabiliyor. Yapay zekânın hayal gücünün bizden daha geniş olması, üretkenlik sahnesinin el değiştirmesine yol açabilir mi?

Son dönemde Dall-E ile körüklenen yapay zekâ maceramızdan anladık ki, teknoloji parçadan bütüne gitmeye bayılıyor. Hatırlarsanız Dall-E isimli yapay zekâ aracı kelime öbeklerine görsel karşılıklar üretiyordu. Yani bizim oluşturduğumuz sözcüklere dayanan bir kompozisyona yaratıcı görseller ile hayat veriyordu. Şimdi ise adının yaptığı çağrışıma uygun bir çalışma yöntemi olan Transframer, görsellere dinamik bir form kazandırıyor. Bir nevi onlara geçmiş ve gelecek katarak canlandırıyor diyebiliriz.

Google tarafından desteklenen Deepmind , 2010 yılından bu yana yapay zekâ alanında araştırma yapıyor. Akabinde sistem bina, üretim gibi sorunları kendi başına çözebilecek bilgisayar modelleri oluşturmaya odaklanıyor.

Transframer ve tahmin oyunu

Transframer, çeşitli görüntü modelleme ve vizyon görevlerini birleştirerek hareketli görseller ortaya koyuyor. Yani bir veya daha fazla bağlam çerçevesinde tek bir görüntüye dayalı videolar veya görüntü özellikleri oluşturarak yapay zekâ işlevine yeni bir boyut getiriyor.

Transframer
Görsel tahmin şeması

Yeni modelin bu kadar etkileyici olmasının sebebi yapay derinlik algısı ve perspektifi uygulayarak görüntünün nasıl görüneceğini öngörmesi olarak gösteriliyor. Bu da geleneksel render yerine makine öğrenimi teknolojisine dayalı tüm video oyunlarının görsel olasılıklarını artırıyor. Model ayrıca bazıları anlamsal bölümleme, görüntü sınıflandırma ve göreve özgü mimari bileşenler olmaksızın optik akış tahmini olan toplam sekiz görev üzerinde umut verici sonuçlar gösterdi.

Dall-E ile güçler birliği

Bir Twitter kullanıcısı Transframer’ı OpenAI’nın DALL-E algoritması aracılığıyla elde ettiği görüntü çıktılarıyla kullanmak için sabırsızlandığını belirtti. Bu ve bunun gibi daha nice yaratıcı girişim aslında yapay zekânın yıllardır bize sunduklarının ve sunacaklarının ne kadar büyüleyici bir noktaya geldiğini gösteriyor. Aşağıdaki sandalye imgeleri gibi aklınızdan geçen herhangi bir şeyin rastgele bir senaryoda hayat bulduğunu düşünün. DALL-E ile oluşturduğunuz uçan bir filin kanat çırpması gibi. Henüz Transframer ile ilgili teknik bir makale ve üstün körü tanıtım haberleri dışında pek bir bilgi yok ancak ilerleyen günlerde gelişmeleri paylaşmak için burada olacağız.

Transframer

Kaynak: Analytics India Mag

Share:

administrator

Yıldız Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi olan Kardelen, yeni filmler ve müzikler keşfetmenin yanında teknolojik yenilikleri takip etmekten büyük keyif alıyor ve kendisine ilginç gelen şeyleri Gelecek Burada için yazıyor çiziyor, hatta bizzat Gelecek Burada'nın podcast yayınlarını yürütüyor.