Araçları çalıştıran ‘güç’ büyük bir değişim göstermişken, araçları kullanan ‘sürücüler’ büyük bir değişimin eşiğindeyken araçların dış görünüşü hala standardını koruyor diyebiliriz.

Otomobiller hâlâ bildiğimiz otomobiller olarak kalıyor, henüz öyle uzay gemisine benzer araçlar üretmiyoruz ancak plakalarımız da biraz çağın gerisinde kalmış gibi gelmiyor mu size de?

Amerikalı girişim Reviver’in 2018 yılı başlarında piyasaya sunacağını duyurduğu akıllı plakalar;  araç takibi ve ticari kullanım için güzel bir ana fikir ortaya atıyor. Kendi işlemcisi, ekranı, WI-FI bağlantısı ve GPS’i olan bir tablet olarak düşünebileceğimiz plaka sayesinde taksi sahibi insanların filolarındaki araçların o an nerede olduğunu bilebilecek olmasının yanı sıra plakaya reklamlar alarak ekstra bir maddi kazanç elde edebilme imkanı da bulunuyor.

Aslında tanıtımda hedef kullanıcı kitlesinin ticari kullanıcılar veya kişisel kullanıcılar olup olmayacağına dair bilgi bulunmazken maliyet ve satış fiyatı konusunda da herhangi bir bilgi verilmemiş. Şu anlık kapalı bir kutu olan projenin potansiyeli oldukça yüksek çünkü 3. Pati uygulamalara izin vermesi sayesinde plakanız farklı uygulamalarla koordineli şekilde çalılabilecek. Bu da demek oluyor ki otoparklarda geleneksel yöntemler son bulabilir, bir taksici kendine özgü uygulaması ile bu plakaları geliştirilebilir veya artık hükümet uygulamalarıyla trafik polislerinin ve diğer tüm devlet birimlerinin işi kolaylaşabilir.

Plaka şimdilik sadece California’da 100.000 araç ile yola çıkmayı planlıyor ve sonrasında ilk hedefler Florida, Arizona ve Texas. Tüm bu eyaletlerin kışı sert yaşamayan bölgeler olması plakanın henüz soğuk iklimler için stabil olmadığı ihtimalini de akla getiriyor.

Plaka bilgilerinin gösterildiği kısmın herhangi bir enerji tüketmediği akıllı/dijital plakanın Amerika içerisinde farklı eyaletlerde  yasal olarak nasıl karşılanacağı veya Avrupa ve Türkiye’nin bu tarz bir değişimle ne zaman tanışacağı da merak konusu, bakalım bu konuda neler olacak.

Kaynak: Futurism | Cnet

 

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir