Yapay zeka, blockchain, 3B yazıcı ve sanal gerçeklik gibi teknolojilerden #Yıkıcıyenilik diye bahsediyor olmamızın karşılığını her geçen gün daha net şekilde alıyoruz. Zira, bu teknolojilerin tamamı sadece bugün dahil oldukları endüstrileri değil yaşamımızı tamamen etkileyen değişikliklere sebep veriyorlar.

Yapay zekanın sadece arabalarımızdan şoförleri kaldıran bir teknoloji olmasını bekleyebilirdik ancak bugün yapay zeka, modern paylaşım kültürü ile birleştiğinde ride-sharing dediğimiz araç paylaşım alışkanlıklarımızı tamamen değiştirmek üzere. Bu hem bireylerin araç satin almasını gereksiz hale getirecek hem de taksilerin güç kaybetmesine sebebiyet verecek.

Japon otomotiv devi Toyota’nın Hawaii’nin başkenti Honolulu’da başlattığı araç paylaşım girişimi de büyük şirketlerin gözünü buraya diktiğini gösteriyor. Aslında konseptine baktığımızda araç paylaşımından ziyade dijital desteklerle araba kiralama servisi gibi görünüyor olsa da; telefondan tek tıkla araba kiralayabilmek mevcut teknoloji kültürü sayesinde gelişmiş, karşımıza gelmiş bir nimet.

9.95$’dan başlayan fiyatlarla 3 farklı model 70 farklı aracın kiralanabildiği hizmet 25 farklı istasyonla yola çıkmış oluyor. Toyota’nın daha önce Nvidia ile birlikte otonom araçlar üzerine çalışmaya başladığını ve boyut değiştirerek farklı görevlere adapte olabilen otonom aracını sizlere aktarmıştık. Yakın zamanda bu sisteme dahil edilen otonom araçları görebilmek dileğiyle.

Kaynak: Engadget

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.