Ekosistem için içten yanmalı motorlara göre daha faydalı olması, sessiz olması ve benzeri birçok avantaj ile hayatımıza giren elektrikli araçların ana akım hale geldiğini ne zaman görebiliriz emin olamıyoruz ancak yapılan çalışmalar gösteriyor ki yollardaki elektrikli araç sayısı önümüzdeki yıllarda bir hayli artacak.

Otomotiv devi Toyota’nın akıllı araçlar için NVIDIA ile yaptığı çalışmayı, çok amaçlı otonom aracı e-palette’i ve paylaşımlı araç uygulamasını daha önce aktarmıştık. Ancak tüm bunlara rağmen Toyota’nın hybrid araç konusundaki başarısının yanında elektrikli araç konusunda bir hayli geç kaldığı düşünülüyordu. Toyota, yaptığı açıklama ile birlikte önümüzdeki sene tamamen elektrikli bir araç çıkaracağını duyurdu.

Toyota’nın hidrojen yakıtlı aracı Mirai’nin tanıtım görseli

2025 itibariyle satışta olan araçlarının %50 kadarının elektrikli olmasını planlayan Toyota, bataryalarını Çin’in pazarda etkin paydaşı CATL’dan sağlarken, yakın gelecekte üreteceği SUV ve Sedan araçları için dünyanın en büyük elektrikli araç üretcisi olarak görülen BYD ile ortaklık edecek. Toyota, hybrid araçları için Panasonic’in tak-çalıştır bataryalarını kullanıyordu.

Hybrid ve elektrikli araçlar konusunda yatırım yapan Toyota aynı zamanda geliştirdiği hidrojen yakıtlı Mirai isimli aracı ile de geleceğini garanti altına almaya çalışıyor. Toyota’nın uzun zamandır -hidrojen yakıtlı- fuel-cell (yakıt hücresi) bataryalar ile ilgilendiğini söyleyen George Mason Üniversitesi Bilim, Teknoloji, ve İnovasyon Politikaları Merkezi Başkanı David Hart, Toyota’nın bugün kullanılan lityum bataryaların daha mantıklı olduğu, yakıt hücrelerinin gelecek planı olarak kalması konusunda karar kıldığını düşünüyor.

Kaynak: Technologyreview

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir