Bazı fütüristlere göre önümüzdeki 10 veya daha fazla yıl içinde, hastalanmanızı önlemek ve düşüncelerinizi kablosuz bir buluta iletmek için kanınız minik nanorobotlarla akmaya başlayabilir. Bu nanorobotlar kanınızla birlikte vücudunuzda dolaşarak biyolojik sisteminizi korumaya, sağlıklı ve uzun bir ömre sahip olmanıza yardımcı olabilir. Gelecek düşündüğümüzden çok daha yakın olduğunun sinyallerini veriyor.

Nanorobot devrimine hazır mısınız?
Nanorobot devrimine hazır mısınız?

Nanorobotlar Ne İşe Yarayacak?

IFL Science’a göre DNA robotları kanser hücrelerini tespit etmek ve sonrasında yok etmek için halihazırda hayvanlarda test ediliyor. Bu programlanmış DNA zincirleri, kan pıhtılaşma ilaçlarının tümörlerin etrafındaki kan damarlarına enjekte edilmesini sağlayarak kan akışını durdurabilme özelliğini barındırıyor.

İnsan denemeleri devam ederse, bu küçük robotlar kanser tedavisinde ve diğer hücre araştırmalarında devrim yaratabilir. Bununla birlikte, enjekte edilen nanorobotlar mevcut tedavi biçimlerini değiştirmeden önce ele alınması gereken bazı noktalar bulunuyor.

Kanser tespiti ve tedavisinin yanı sıra küçük nanobotlar, başka çözümler geliştirilmesinde tıbbın geleceğinde rol oynayabilir. New Atlas’a göre araştırmacılar, nanobotların kısa sürede insanlara yüksek doğruluk oranlarıyla ilaç verebileceğine inanıyor. Bu gelişme mikro dozajların tam olarak hastanın ihtiyaç duyduğu yerde verilmesini sağlayarak zararlı yan etkileri önlemeye yardımcı olabilir.

Üniversitenin bilim insanları nanobotların aynı zamanda damarlardaki plağı azaltmak ve beslenme sorunlarını çözmek için kullanılabileceğine ve bunun yanı sıra bir dizi başka tıbbi kullanıma entegre edilebileceğine inanıyor. Teorik olarak, nanobotlar vücudumuzu hastalıklara ve diğer semptomlara karşı sürekli izlemek için kullanılabilir ve bu bilgileri tıbbi personel tarafından yakından izleyebilmesi için bir buluta aktarabilir.

Nanobotların Geleceği

Bir gün nanobotların düşüncelerimizi buluta aktarabileceği fikri, muhtemelen şimdilik nanobotlar için önerilen birçok kullanımdan, en uzak ihtimal diyebiliriz. Bu başarı hem nörobilimde hem de nanorobotikte büyük adımlar atılmasına kapı aralayabilir.

“Elimizdeki senaryo, tıbbi nanorobotları kan dolaşımımıza göndereceğimiz üzerine odaklanıyor. Bu tıbbi nanorobotların bir uygulaması da bağışıklık sistemlerimizi genişletmek olacak. Bu robotlar dışarıya bağlı cihazların yerini alarak beyinlerimize girecek, içeriden sanal ve artırılmış gerçeklik sağlayacak.”

Bu açıklamayla birlikte henüz ne zaman gerçekleşeceğini bilmesek de nanobotların düşüncelerimize erişebileceği potansiyeline dikkat çekiliyor. Neuralink girişimini hatırlatan bu tür girişimlerle birlikte günümüzde siber güvenlik tartışmaları sinyalleri gelecekte artarak devam edeceğe benziyor.

Cyborg (Süper İnsan) olmaya hazır mısınız?
Cyborg (süper insan) olmaya hazır mısınız?

Eğer olur da bir gün Nanobot enjeksiyonu bir seçenek haline gelirse, bir cyborg (süper insan) olma yolunda ilk adımları atmak için gönüllü olur muydunuz? Bu tür bir değişime açık mısınız?

Kaynak: Interesting Engineering

 

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir