Elon Musk’ın Tesla girişimi ile yön değiştiren otomotiv sektöründe yeni yüzler elektrikli ve otonom araç piyasasında sürekli yeni paydaşlar ortaya çıkıyor. Bu paydaşlardan birinin Apple olup olmayacağı yıllardır merak ediliyordu.

Apple 2014 yılında, 1000’den fazla mühendis alımı yaparak başlattığı Project Titan ile otonom ve elektrikli otomotiv sektörüne el atacağına dair –farklı ülkelerde üretim merkezleri açmak, araba ile ilgili domainler almak (apple.car-apple.auto vb) gibi*- ipuçları vermişti ancak 3 yıl boyunca bir açıklama yapılmamış ve bunlar dedikodu olarak kalmış, hatta Silikon Vadisi’nde (Silicon Valley) herkesçe bilinen bir sır (Open secret) olarak değerlendirilmeye başlanmıştı.

Apple-otonom-araç
Hayal mi?

2017 Nisan ayında basına yansıyan “California’da otonom araçların test sürüşleri için izin isteyen şirketler” listesinde Apple’ın da yer alması, teknoloji devinin artık resmen bu işe başladığını göstermişti ancak hedefin elektrikli bir araba üretmek mi yoksa otonom bir araç üzerine eğilmek mi olduğunu kimse bilmiyordu. Otonom bir araç olacaksa bile araba üretimi olacak mı yoksa sadece yazılımla mı ilgilenilecek sorusu vardı. Apple CEO’su Tim Cook Bloomberg’e verdiği röportajda her şeyi açıklığa kavuşturdu gibi duruyor. Cook bu konuda “Apple logolu bir araçtansa otonom sistemler üzerine odaklanıyor” dedi ve ekledi

“Otonomi inanılmaz derecede heyecan verici bir teknoloji ama bizi nereye götüreceğini göreceğiz. Bir ürün açısından bakışla ne yapacağımızı söylemiyoruz ancak bunun çok önemli gördüğümüz bir teknoloji olduğuna açıklık getiriyoruz.”

Buradan anladığımız kadarıyla Apple, otonom piyasasına, bir araç üreterek değil de araçlar için yazılım üreterek girecek. Apple Watch, Iphone ve Ipad ile iletişimde olan akıllı bir araç Apple sahibi insanlar için gerçekten etkileyici bir deneyim olacaktır.

Tim Cook ayrıca, gelecek için 3 yön değiştirici teknoloji olduğunu söylemiş: Elektriklileşme (Araçlar özelinde), paylaşımlı araçlar (Blablacar-Uber tarzı) ve Otonom.

apple-otonom-yazılımSteve Jobs’un yıllarca yerleştirmeye çalıştığı “Apple kompleks sistemler oluşturur. Diğer şirketler farklı işletim sistemleri kullandığı için verim düşüşü yaşarken Apple, her şeyini kendi üreten ve buna göre yazılım oluşturan bir teknoloji şirketidir” olgusu varken, Tim Cook’un şirketi hangi markanın otonom aracı için yazılım geliştirecek bekleyip göreceğiz. Apple’ın Tesla’yı alma ihtimalinin olduğuna dair haberlerden sonra bu gelişme bakalım bize gelecekte neler sunacak.

*Project Titan hakkında çıkan haberlerin ve yorumlanmasının olduğu bir derlemeyi buraya bırakıyorum. Okuması gayet keyifli.

Kaynak: TheVerge

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir