Ülkemiz de dahil olmak üzere dünya piyasasına rüzgar gibi girmeyi başaran TikTok bir kesim tarafından eleştirilirken bir kesim tarafından oldukça sahiplenilen bir platform oldu. Şubat ayında Amerikan Ulusal Ticaret Komisyonu tarafından, yasalara aykırı olarak çocukların kişisel bilgilerini topladığı için 5.7 milyon dolar cezaya çarptırılan TikTok’un başı bu sefer İngiliz hükûmeti ile dertte.

İngiltere’de kişisel gizlilik sorunlarıyla ilgilenen Bilgi Komisyonu Ofisi (ICO)’nin başlattığı soruşturmada, TikTok’un çocukların kişisel verilerini nasıl topladığı, platformun çocukların güvenliği için düzenlemeler yapıp yapmadığı ve genel olarak GDPR yasalarına bağlılığını araştıracak. Kullanıcıların diğer kullanıcılara 62 dolara varan anlık hediyeler gönderebilmesi gibi özellikler sunan platformun çocuk dostu olup olmadığına dair soru işaretleri bulunuyor.

Amerika’da çocukların çevrimiçi rüşt (rıza ve özgürlük) yaşının 1998’de alınan karar ile 13 olarak belirlenmiş olması bugün TikTok ve benzeri sosyal medya platformlarındaki sakıncalı, paralı içeriklerin artması ile tekrar tartışmaya açılmış oldu. Birçok uzman ve ebeveyn internetteki yetişkin/reşit sayılma yaşının 13 olmasına tepkili. Tıpkı çocuk kitaplarının sansürlenmesine dair yapılan tartışmalarda olduğu gibi bu konuda da bir taraf seçmek oldukça zor.

Kaynak: TechnologyReview

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir