Amerika Federal İletişim Kurulu delegesi Brendan Carr 24 Haziran 2022 günü Apple ve Google’a birçok kişiyi etkileyecek bir talepte bulundu: Tiktok uygulamasının veri gizliliğinin politika yetersizliği nedeniyle uygulamayı dükkanlarından kaldırmaları. Önceki haftalarda da BuzzFeed News Tiktok’un Çin’deki çalışanlarının 2022 ocak ayına kadar Amerika bazlı kullanıcıların verilerine erişimi olduğunu açıklamıştı. Peki, sırada ne var?

Tiktok ve Güvenli Olmayan Veri Politikası

BuzzFeed News’un raporundan sonra Tiktok tüm Amerika temelli kullanıcıların verilerini Oracle sunucularına taşıdı. Tiktok yedekleme için hâlâ kendi sunucularını kullanırken gelecekte yedeklenen verileri de Oracle sunucusuna taşımayı hedefliyor. Ayrıca şirket sadece Amerika merkezli kullanıcıların verilerini yönetmek için yeni bir departman açtığını vurguluyor. Carr’ın yazdığı maktupta bunun gibi birçok Tiktok veri güvensizliği vakasına yer veriliyor. Baş veren bu veri yönetim sorunları Tiktok’a veda etmemize yol açabilir mi?

Carr, Sundar Pichai ve Tim Cook’a yazdığı mektupta Tiktok’un Çin Komünist Partisine bağlı Pekin temelli ByteDance’e bağlı olduğunu söyledi. Tiktok’un çok kapsamlı veri toplamasının ve Pekin’in bu verilere kontrolsüz erişimin büyük bir güvenlik problemi oluşturacağına işaret eden Carr Tiktok’un sadece bir video uygulaması olmadığını belirtti.

Tiktok Googleplay ve Appstore’dan Kalkacak mı?

2022’nin ilk çeyreğinde on dokuz milyon Amerika temelli indirme alan Tiktok çok fazla insanın kişisel verilerini elinde tutuyor. Arama geçmişinden görüntülere, taslaklardan ses kayıtlarına kadar birçok veriyii barındıran Tiktok bir tehdit unsuru olarak karşımıza çıkıyor. Tüm bu nedenleri mektubunda belirten Carr sonrasında Tiktok’un veri politikasının Apple ve Google’ın uygulama dükkanlarının güvenlik politikasıyla paralel olmamasını gerekçe göstererek Tiktok’un her iki platformdan da kaldırılmasını istedi.

Tiktok

Tiktok Türkiye

Bu gelişme Amerika’da meydana gelmiş olsa da aynı durumun Türkiye’de de için yaşanması muhtemel. Buradan yola çıkarak kişisel verileri Çin’e sızdırdığı düşünülen Tiktok için benzer önlemler Türkiye’de de alınabileceği sonucuna varabiliriz. Tiktok’un yokluğunun yaratacağı boşluğunu ise Instagram Reels veya Youtube Shorts doldurabilir.

Vedalaşırken

Mektuptan sonra Apple veya Google’dan bilgimiz dahilinde bir geri dönüş gerçekleşmedi. Uygulama kaldırılmak kadar ileri gidilmese de Whatsapp veri politikasını değiştirdiğinde yaşananlar bu sefer de Tiktok için yaşanabileceği öngörülüyor.

Kaynak: TechCrunch

Share:

Robert Kolej’de 9. sınıf öğrencisi olan Melis tiyatro ve hikaye anlatıcılığıyla ilgileniyor. İnsan haklarının ve şiddetsiz iletişimin gücüne inanan Melis sosyal girişimcilik, tasarım odaklı düşünme ve sürdürülebilir kalkınma hedefleri üzerine çalışmayı seviyor. Geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.