Bugün İstanbul’daki trafik sorunundan tüm Türkiye haberdar. Kadıköy’de olan Fenerbahçe stadı ve Beşiktaş’ta olan Vodafone Park’ın maç günleri trafiğe etkisi ve 4. Levent’te bulunan Galatasaray’ın stadı Ali Sami Yen’in ne derece ciddi bir ulaşım sorununa sahip olduğu da sürekli dile getiriliyor. Benzer problemleri, 56.000 kişilik stadyumu ile Los Angeles Dodgers takımı da yaşıyor.

Elon Musk’ın Jetgiller ile dolu bir dünyanın birçok problem yaratacağını düşünerek, havadan ulaşım yerine yeraltından ulaşımı tercih ederek kurduğu The Boring Company isimli şirket, tüneller kazarak hem Hyperloop’a bir altyapı hazırlamak hem de kendi özel toplu taşıma çözümlerini sunmak istiyor. The Boring Company’nin son projesi Dugout ise Los Angeles trafiğinde büyük bir sorun yaratan Dodger Stadyumu’na bir tünel açmak.

Batı istasyonunun belirlenmemiş olmasından dolayı şu an için 3 farklı rota ihtimali bulunan ancak belirlendiğinde Dodger Stadyumu’ndan direkt olarak batı istasyonuna hareket edecek olan otonom araçlar, özel bir etkinlik veya maç olduğu günlerde ortalama 1400 insan taşıyabilecek. Özel durumlarda ise 2800’e kadar çıkabilir.

Yerin yaklaşık 12 metre altında olması planlanan tünel sayesinde, batı istasyonundan doğu istasyonuna (stadyuma) ulaşım ortalamala 225 km/saat hız ile sadece 4 dakikada gerçekleşecek ve ödeme 1 dolar dolaylarında olacak.

Yaya ve bisikletli insanlara hitap eden bu toplu taşıma aracı sayesinde önemli etkinliklerin veya maçların olduğu günlerde ekstra trafik sorunlarının önüne geçilmesi bekleniyor. Zira, bahsi geçen 3 alternatif istasyonun da bir metro durağına çok yakın olması; o gün stadyuma hareket eden insanların arabalarını hiç kullanmamama ihtimalini doğuruyor.

Daha önce Elon Musk’ın iki çocuğu Hyperloop ve The Boring Company’nin ne olduğundan burada bahsetmiştik, geçtiğimiz aylarda ise The Boring Company hakkında bazı güncellemeler olmuştu.

Proje hakkındaki aklınızdaki soruların cevabını resmi sitede bulabilirsiniz.

Kaynak: Futurism

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir