Otomotiv sektörüne yeni bir melodi olarak giriş yapan Tesla’nın sahibi Elon Musk, çılgın fikirleri ile tanınıyor. Çoğu kişinin imkansız gözüyle baktığı birçok projesini hayata geçiren Elon Musk, Tesla markasıyla ilgili de inanılması zor hedeflerin peşinde.

Elon Musk’ın hayranlarına ve müşterilerine verdiği bazı sözler, yarattığı bazı beklentiler var. Önümüzdeki 3 yıl içerisinde Tesla özelinde yaşanması beklenen gelişmelere şöyle yüzeysel bir bakış atalım.

Dev Gigafactory fabrikasını tamamlamak

Musk’ın Nevada’daki dev Gigafactory yerleşkesi Tesla’nın geleceği açısından kilit bir rol oynuyor çünkü bataryaların maliyetini %30’a kadar düşürebilir.

Yaklaşık 510 metre kareye yayılmış, güneş paneliyle kaplanmış dev tesis, geri dönüşüm ve ileri dönüşüm altyapısıyla, tam bir doğa dostu olarak çalışacak ve hem Tesla’nın araç üretim maliyetlerini düşürecek hem de mevcut batarya teknolojisini ilerleterek önce arabalarda sonra da tüm akıllı cihazlarda daha uzun batarya ömrünün önünü açacak.

Model 3’ün seri üretimi

Tesla geçtiğimiz ayın başında ilk Model 3’ü üretimini gerçekleştirdi ve ayın sonunda bir parti ile ilk 30 kişiye teslim etti. 35 bin dolar ücreti ile orta segmente hitap eden araç yaklaşık 320 kilometrelik batarya ömrüne sahip olacak.

Model 3 için üretime hız verilip tüm rezervasyonların en kısa sürede bitirilmesi planlanıyor

2019’un sonuna veya 2020 başına kadar Model Y isminde kompakt bir SUV üretimi

Musk, Temmuz 2016’da Model Y isminde SUV bir araç planladıklarını onaylamıştı.

Henüz bunun için tarih verilmese de Model 3’ün 2018 sonlarına kadar rezervasyonlarının bitmesi ve seri üretimin hızlanması ile birlikte 2020 yılı başlarına kadar Model Y için üretimlerine geçilmesi öngörülebilir.

Elektrikli çekici (Dorsesiz kamyon-tır) tanıtımı 

Musk’ın daha önce defalarca bahsettiği üzere Tesla, elektrikli araba üretiminden sonra kamyon-tır üretimine de el atmak istiyor. Çünkü temiz bir dünya gayesine sahip olan Tesla, nakliye için kullanılan kamyonların da trafikte ciddi bir yer kapladığının farkında.

Proje ne zaman hayata geçer bilemiyoruz ancak eylül ayında prototipli bir tanıtım görebileceğiz gibi duruyor.

2019 yılında elektrikli bir pick-up tanıtımı

Musk ayrıca bir pick-up tanıtımı yapacaklarını da söyleyip bunun için 18-24 aylık bir süre vermişti. Bu da 2019’un ortalarını işaret ediyor.

Tek şarjda 1000 kilometrelik menzil

Tesla’nın araçları zaten mevcut pazarda oldukça tatmin edici bir batarya ömrü sunuyor ancak bunun Elon Musk için yeterli olmadığını görüyoruz.

Şu ana kadar elektrikli bir araç ile alınmış en uzun yol rekoru 800 kilometrelik mesafe ile Model S’te. Elon Musk bu konuda  “Benim tahminime göre 1-2 yıl içerisinde 1000 kilometre seviyesine çıkabiliriz. 2017 için kesinlikle diyebilirim” diyor.

Musk ayrıca, 2020 yılı için yaklaşık 1200 kilometrelik bir hedef gösterdi ancak henüz 1000 kilometrelik hedefe de ulaşılabilmiş değil.

Otomobillerin tamamen otonom olması

Tesla, ekim ayında gelişmiş otomatik pilot donanımlarını kullanmaya başladı. Yani, otomatik pilot yazılımları hazır olduğunda araçlar tamamen otonom kullanılabilecek çünkü donanımlar zaten buna şu anda hazır.

Ayrıca şu an itibariyle bazı yasal düzenlemeler de %100 otonom araçlara uygun değil. Yani sürücüler tamamen eller serbest bir yolculuk deneyimi için bir süre daha beklemek zorunda. Tesla bu yıl sonunda Los Angeles’tan New York’a bir deneme sürüşü yapacak olsa da Musk’ın söylediğine göre, bir sürücünün koltuğunda rahat bir uyku çekmesi için öngörülen tarih en erken 2019.

2018 itibariyle yıllık 500.000 araç üretimi

Temiz bir dünya, sorunsuz bir trafik için hem elektrikli araçların hem de otonom araçların biran önce trafiği ele geçirmesi gerekiyor. Bunun için de müşteriden çok üreticiye iş düşüyor gibi çünkü zaten insanlar bu teknolojiye karşı istekli. Tesla 2015 yılında 50.000’den biraz fazla araç üretti ancak Musk 2018 yılı için yaklaşık 500.000 araç üretimi planladıklarını açıkladı. Olayı daha iyi anlamamız için bir ek bilgi: 2016 yılında üretim sayısı yaklaşık 76.000 idi.

Bu biraz ütopik bir hedef ancak Musk’ın bu tarz absürt sözler vermesine alışığız. Bazen biraz gecikiyor bazen gerçekleşmiyor ancak çoğu zaman sözünü tutuyor.

2020 itibariyle yıllık 1 milyon araç üretimi

2020 yılı için planlanan 1 milyonluk araç üretimi, 2018 yılında 500.000 bandına ulaşılırsa pek de ütopik bir hedef gözükmüyor ancak mevcut duruma göre oldukça yüksek bir sayı.

Peki neden böyle yüksek bir sayı gerekliliği var? Çünkü Model 3, siparişlerin alınmaya başlandığı ilk hafta itibariyle 325.000 depozito ödemesi almayı başardı. Artı olarak; eğer Tesla, Gigafactory ile istediği bataryaları üretirse araçlarını daha ucuza satacaktır ve orta segment fiyatına çok daha kaliteli araçlar sunabilecek duruma gelecektir. Bu da daha fazla satış demek.

2018 itibariyle Supercharger sayısını ikiye katlamak

Yollardaki Tesla aracı ne kadar artarsa şarj istasyonu ihtiyacı da o kadar artacak.

2016 yılında Model 3 duyurulurken Musk’ın söylediğine göre 2018 itibariyle dünya genelindeki Supercharger sayısının 7 bin barajını geçmesi planlanıyordu ancak bu yıl nisan ayındaki yeni hedefe göre Tesla 2017 sonunda bu sayının 10 bini bulmasını istiyor.

Temmuz ayı itibariyle dünya genelinde 6 bin noktada bulunan Supercharger istasyonunda yarım saat kalan bir aracın 320 kilometre yol yapabildiğini unutmamak gerek.

Tesla’yı bir enerji şirketine çevirmek

Musk, Tesla’nın sadece elektrikli araçlar üreten bir otomotiv şirketi olmasını değil, aynı zamanda araçlara güç veren kompleks, dışa bağımsız bir inovasyon firması olmasını istiyor.

Tesla Solar Roof

Aralık ayında Tesla, Musk’ın kuzeni tarafından kurulmuş SolarCity’yi de satın alarak bu konuda ciddi bir adım atmıştı. Musk, Tesla’nın tamamen sürdürülebilir bir enerji şirketi olma yolunda olduğunu açıkça ifade etti.

“Buradaki fırsat, enerji üretiminden depolamaya ve nakliyeye kadar tüm enerji sorunlarına cevap veren son derece yenilikçi, sürdürülebilir bir enerji şirketine sahip olmak” demiş ve ardından tekrar sürdürülebilir enerji problemini çözmek için üretim, depolama ve elektrikli otomobillere ihtiyaç duyduğumuzu vurgulamıştı.

Ekim ayında, yönetim kurulu toplantısında henüz SolarCity’nin satın alınması hakkında oylama yapılmadan önce Elon Musk, Solar Roof’tan bahsetmiş ve enerji sorununun böyle çözülebileceğini ifade etmişti.

Tesla, mayıs ayında Solar Roof için metrekaresi 21.85$ olmak üzere sipariş almaya başladı.

Şirketin, mobil uygulama ve araç-paylaşım sektörü hakkında bir açıklama yapması beklentisi var

Temmuz 2016’da Musk, mobil hizmetlere yöneleceklerinden bahsetmişti.

Araçların tamamen otonom olmasıyla beraber araç sahiplerinin ekstra para kazanabilmek için Uber tarzı bir hizmetle, araçlarının kiralanmasını sağlayabileceklerinden bahsedilmişti.

“Aracınızı, tek bir tuşla Tesla paylaşım filosuna ekleyerek işte veya tatilde olduğunuz süre boyunca telafi ücreti veya ekstra para kazanımı sağlayabileceksiniz.”

Tesla’nın, araç ve kullanıcı arasındaki iletişimi sağlayan mevcut akıllı cihaz uygulaması

Şirket, sürücülerin araç paylaşımından para kazanmayı isteyebileceğini ve bu konuda ekim ayında daha fazla ayrıntı açıklayacağını belirtti.

Bu sistemin elektrikli-otonom araçlar için çok güzel işleyeceğini söyleyebiliriz. Çünkü eğer araç kiralayan kişi tarafından kötü niyetle kullanılsa, kaçırılsa bile uzaktan kontrol ile yerinin tespiti, geri gelmesini sağlama veya en kötü tüm sistemin kilitlenmesi çok basit bir işlem olacaktır.

Kaynak: Futurism

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir