Tesla, otomotiv sektörünün içten yakmalı motorlardan elektrikli motorlara geçişini sağlayan ilk ciddi girişim olarak biliniyor. Kurucusu Elon Musk’ın herkesin mutlu olduğu temiz bir dünya hayallerini gerçekleştirmeye çalışan şirket, şu ana kadar ürettiği arabalarla biraz daha kalbur üstü kitleye hitap etmiş, orta segmente ise söz vermişti.

Model X, Model S gibi modellerle beğeni toplayan Tesla, özelleştirilebilir arabalar satmakla beraber satış sonrası hizmetiyle de çok sempatik bir görüntü sergilemişti.

Tesla’nın ilk modelleri beğeni toplasa da üst segmente kayan fiyatı ve henüz oluşmamış şarj istasyonu ağından dolayı fazla yaygınlaşamamıştı (Tabii ki kendi standartlarında sürekli artan bir ivmeye sahip ancak rakipleri kadar satamadığı da bir gerçek). Tesla şimdi Model 3 ile kuruluş amacını yerine getirmek üzere.0’dan 100 km/s hıza 6 saniyede çıkabilecek, 5 yetişkinin rahatça seyahat edebileceği, tek sarjla yaklaşık 345 kilometre mesafe kat edebilecek Model 3 ile 7 Temmuz Cuma günü ilk kez nihai şekilde üretilecek ve 28 Temmuz’da yapılacak bir parti ile ilk 30 sahibine teslim edilecek. Elon Musk’ın tweetlerine göre; Tesla aralık ayı itibariyle aylık 20.000 Model 3 üretimine ulaşmayı amaçlıyor.

Tesla’nın ilk amacı halkın ulaşabileceği noktada olmak demiştik. Bu noktada araçların ucuzluğunun yanı sıra sarj istasyonlarının yaygınlığı da büyük önem arz ediyor. Zaten ucuz olan sarj istasyonları çoğaldıkça araçların satın alınımı da o kadar kolaylaşacaktır. Şu an Tesla’nın dünya üzerinde 3.608 Supercharger ve 3.689 normal sarj istasyonu bulunuyor. Hedeflere göre gelecek yıl bu rakamlar 7.200 ve 15.000 olarak ikiye katlanmış olacak.

35.000 $ başlangıç fiyatı ile piyasaya sürülecek Model 3 Amerika’daki vergilerle beraber yaklaşık 40.000 $’a satın alınabilecek durumda. Otomatik pilot gibi özellikleri aktifleştirmek veya özelleştirilmiş bir araç elde etmek isteyen kullanıcılar biraz daha ödeme yapmak zorunda kalacak ancak Elon Musk’ın iddiasına göre Model 3, 35.000 dolara alınabilecek en iyi otomobil.

Önceki iki modelin aksine tablet yatay olacak

Model 3’ün önceki modellere göre çok çok daha ucuz olmasının sebebi olarak daha düşük bir segmentte olması gösterilebilir ancak asıl sebebi Elon Musk’ın şirketi kurma hayalini gerçekleştirmesi, yani insanlık için çalışıyor olması diyebiliriz. Bir başka sebep ise yine Elon Musk’a ait olan Gigafactory isimli batarya fabrikasının ürettiği bataryaların Tesla’ya olan maliyeti oldukça düşürmesi olabilir.

Yakın gelecekte sadece Elon Musk şirketleri özelinde bile; daha ucuz elektrikli araçlar, daha kabiliyetli uzay yolculukları, daha kaliteli bataryalar ve çok daha hızlı yolculuklar bizi bekliyor gibi.

Kaynak: The Verge

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir