Amerika’nın güney kısmını kasıp kavuran Irma kasırgası etkilerini hala sürdüredursun, bu kasırgada yaşanan Tesla olayı bize gelecekte yaşanacak felaketlerin ve olağanüstü hallerin ne tarz fırsatlar/sorunlar yaratacağına dair kısa bir örnek sunmuş oldu.

Florida’da yaşayan ve kasırgadan kaçmak için yeterli menzile sahip olmayan bir Tesla aracına sahip olan sürücü bu konuda Tesla ile iletişime geçti. Aracın sahibinin bu konuda bir umudu yoktu ancak Tesla hızlı bir kararla aracın kullanılamayan %20’lik batarya kısmını kullanıma açtı ve menzili artırmış oldu.

Tesla’nın uygun fiyat arayanlar için satışa çıkardığı Model X 60D ve Model S 60 / 60D araçlarında 75 kWh batarya bulunuyor ancak bunlar sadece %80’i aktif şekilde kullanıcıya ulaşıyor ve eğer aracın sahibi isterse 3 bin dolar ödeyerek bataryanın tamamını kullanılabilir duruma getirebiliyor. İşte bu noktada bataryanın sadece %80’ini aktif olan Model S 60 sahibi kullanıcı Tesla’ya ulaşıyor ve menzilinin kasırgada yeterli olmayacağını söylüyor. Bu noktadan sonra Tesla önce o aracın sonra tüm araçların menzil sınırını kaldırıyor ve araçların hepsinin yaklaşık 50-65 kilometre daha fazla gidebilmelerini sağlıyor.

Bu tarz haberler yüzümüzü güldüren hoş bir detay olarak kalıyor olabilir ancak bir de gelecek geleceği düşündüren bir detay olduğu gerçeği de var. Tesla’nın saniyeler içerisinde böyle bir müdahale ile bir aracın menzilini 50 kilometre uzatabilmesi veya kısaltabilmesi; yılbaşında tüm ekranlarda tebrik mesajı yayınlayabilmesi ve daha birçok kontrolü sağlayabilmesi; her ne kadar araçların servise gitmeden tamir/müdahale edilebilmesini sağlasa da, sorunları da beraberinde getirebilecek bir özellik olabilir. Çünkü uzaktan kontrol demek; kötü niyetli insanların kontrolünde olmak demek, hackerların hedefi olmak demek. Bir de tüm bunların yanında yapay zekanın katabileceği diğer tehlikeler mevcut.

Tesla sahipleri sadece benzin istasyonlarından uzak durmazlar; genellikle tamircisine de uğramazlar. Geleneksel bir otomobil tüm sürtünme, yıpranma ve hareket eden binlerce parça tarafından ortaya çıkan aşınma ile baş etmek için motor ve şanzıman yağı değişimine ihtiyaç duyarlar.  Daha basit olan elektrikli otomobil bu tarz bakımlardan kurtulmuştur.

Dediğimiz gibi; bu küçücük detay gelecekteki daha büyük olaylarda gelişebilecek davranış biçimleri için bir ön örnek niteliğindeydi. Bundan birkaç yıl sonra oluşabilecek savaş ve benzeri durumlarda elektrikli araç şirketleri, akıllı cihazlarımızın sahibi markalar ve şehirlerde bulunan her türlü akıllı sistemin yöneticilerinin hangi tutumu sergileyeceği bizim için önem arz edecek.

Tesla’nın fren sisteminde küçük bir hata olduğu için çağırdığı 53 bin araç haberini hatırlıyor musunuz? O içerikte elektrikli araçların bu tarz avantajlarını anlatan bir kitap alıntısı kullanmıştık. Okumaya değer.

Tesla, araçlarının 16 Eylül’e kadar ücretsiz olarak tam kapasiteyle çalışabileceğini duyurdu. Ayrıca bu modellerin bu yıl, insanlar direkt daha yüksek modellere yöneliyor, gerekçesiyle satıştan kalktığını da hatırlatalım.

Ek olarak, farklı bir açıdan daha bakmak gerekirse; şu an (12 Eylül) Florida’da bulunan yakıt istasyonlarının %60’ında yakıt bulunmazken Florida’da bulunan yaklaşık 15 Supercharger’dan sadece 2 tanesi zarar görerek hizmete kapandı. Bu da yine gelecek adına ipucu veren detaylardan biri olarak kabul edilebilir. Tabii, bilgilerin güncellik veya doğruluk değerleri, ve duruma göre farklı yorumlanabilecek olması ihtimali de unutulmamalı. Her ne kadar araştırsak da teknik bilgimiz ve ulaşabildiğimiz haber detayı sınırlı. 

 

Kaynak ve ileri okuma: Electrek.coTheVerge

 

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.