Her gün yemek yapmaktan ve evinizi temizlemekten sıkıldınız mı? 2010 yılında yapılan çalışmaya göre haftada ortalama 13 saat ev işlerine gidiyor. Ev işlerine ayıracağınız vakti kendinize ayırmanıza yardımcı olabilecek dijital bir ev asistanı sizi bu dertten kurtarmaya hazırlanıyor. Peki bu nasıl olacak?

Ev işlerini kısmen tamamlayabilecek robotlar günümüzde zaten bulunuyor. Yemek pişirme, tamir ve temizlik gibi konularda size yardımcı oluyor fakat ev işlerinin çoğunu yapmak gene size kalıyor. 2040 yılına kadar ise robotların ev işlerinin %90’ını yapması öngörülüyor. Bu robotlarla ev işleri yerine işinize ve hobilerinize konsantre olabilecek, evcil hayvanınızla daha fazla vakit geçirebileceksiniz. Camları silmek yerine çocuklarınızla resim çizmek gibi daha tatmin edici aktivitelere odaklanabilecek, sevdiklerinize daha fazla zaman ayırabileceksiniz. Zamandan tasarruf ediyor olmak ise sizi harika hissettirecek.

Robotlar Evinizi Otomatik Olarak Temizleyecek

Yakın bir tarihte, evinizdeki temizlik işlerinin çoğunu robotların yapması öngörülüyor. Şu anda da zaten bu duruma uyan robotlar bulunuyor gibi görünse de bu robotlar bizim tarafımızdan kontrol ediliyor. Bu temizlik asistanları ev halkı tarafından açılıyor, kapatılıyor ve temizlik programları hazırlanıyor. Kısacası piyasada bulunan bu robotlar, insan kontrolü olmadan kendi kendine temizlik yapamıyor.

Daha akıllı bir yapay zekâ sistemiyle ise temizlik robotları, yardımınız olmadan evi temizleyebilecek duruma gelebilir. Robotlar, daha akıllı ve gelişmiş hâle getirilerek insan temizlik hizmetlerinin yerini alabilir ve bir daha toz alma derdiniz kalmayabilir.

Samsung’un CES 2021’de sunduğu Bot Handy, temizlik asistanı robotlarının ilk denemelerinden oluyor. Bot Handy, kirli bulaşıkları bulaşık makinesine dizebilmesi veya bir şişeye şarap koyabilmesi ile evinizdeki garson olarak da düşünülebilir. 

Bulaşıkları bulaşık makinesine koyabilen Bot Handy

Robot Şefiniz Yemeğinizi Hazırlayabilecek

Yemek yapma süreci, heyecan verici ve eğlenceli görünse bile çok fazla zaman alıyor. Hafta sonlarında veya boş zamanlarda en sevdiğiniz yemeği pişirmek çok güzel bir uğraş olsa da tam zamanlı işinizden başınızı kaldırıp günde üç öğün yemek pişirmek pek mümkün olmuyor. Zaman kazanmak için ise dışarıdan yemek söyleniyor veya dışarıda yemek yeniyor. Bu durum çözüm gibi görünse de dezavantajları bulunuyor. Dışarıdan çok fazla yemek sipariş etmek harcamaları arttırıyor, özellikle sağlıklı yemek siparişleri oldukça maliyetli oluyor.

“Ortalama olarak, bir restorandan sipariş vermenin evde pişirmeye göre neredeyse beş kat daha pahalı olduğunu gördük.  Ev yapımı yemek için yemek seti hizmetini kullanıyor olmak daha uygun fiyatlı olsa bile sıfırdan yemek pişirmekten neredeyse üç kat daha pahalı. “ – Forbes’ta Fiyat Ekonomisi

Şu anda, otomatik pişirebilen ve pişirme işlemi sırasında insan kontrolü gerektirmeyen multicooker (çoklu pişirici) gibi yemek cihazları kullanılıyor. Bu robotları bir adım öteye taşıyıp, yapay zekâ ile birleştirerek yemek pişirme sorunlarının tamamen bitmesi planlanıyor. Pişirme asistanınız, kişisel tarif programlarınıza uyabileceğinden ve ne zaman yemek getirmesini belirleyebileceğinizden evinizde bulunan kişisel aşçınıza benzetilebilir. Bu robotik aşçı asistanların zaman tasarrufu sağlaması, sağlıklı ve çeşitli yemek sağlaması da faydalarından birkaçı oluyor. Yapay zekâ robotlarının kendinize ayırdığınız zamanı artırmasından dolayı gelecekte yemek yapmak için en uygun yol olduğuna inanılıyor. 

Size özel yemek hazırlayabilen robot
Size özel yemek hazırlayabilen robot

Robotlar Ev İçin Neden Faydalı?

Ev için tasarlanmış robotların çok fazla faydası bulunuyor. Öncelikle, bu robotlarda ev personellerinde sıklıkla karşılaşılan hırsızlık ve güven problemi yaşanmıyor. Böylelikle değerli eşyalarınız konusunda içiniz rahat oluyor. Yatağın toplanmasını, bulaşıkların yıkanmasını, halıların temizlenmesini veya mobilyaların tozunun alınmasını bir robotun yapacak olması ve sizin de geri kalan zamanınızı kariyerinize, ailenize veya dinlenmeye ayıracak olmanız ise zaten her insanı tatmin edecek bir sonuç olarak görünüyor. Ev personellerinin hijyeni ve verimliliği konusunda endişe duymanıza gerek kalmıyor. Temizlik ve yemek işlerinin yanı sıra istediğiniz zamanlarda sizinle oyun oynayan robotlar da bulunuyor. Bu akıllı robotlar, sıkıldığınız zamanlarda sizi şarkı söyleyerek, dans ederek ve hatta oyunlar oynayarak eğlendirebiliyor.

Evlerde robot dönemi
Evlerde robot dönemi

Günümüzde insanlık, robotik bir çağın içinde bulunuyor. Akıllı cihazlar, zamandan tasarruf etmek ve üretkenliği arttırmak için ilk adımdı. Yapay zekâ robotik teknolojisi, yaşamımız ve evimiz için bir sonraki aşama oluyor. Robotların geleceği değiştireceği, yemek ve temizlik yapmanın gerekmediği bir geleceğe adım adım yaklaşıyoruz. Zamanı, evde ev işi yapmak gibi ihtiyaç duyduğumuz bir şekilde değil hobilerimizle ilgilenmek gibi istediğimiz bir şekilde değerlendirebileceğimiz bir gelecek bizi bekliyor.

Kaynakça: Medium 

Yazar: Defne Meriç Erdoğan

Editör: İrem Karaduman

Share:

administrator

Günümüzde gelişmesine tanık olduğumuz teknolojilerin gelecekteki kültürel çıktılarını araştırır; bilgi, deneyim ve ilham paylaşımı için çabalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir