3B Baskı yanıkların tedavisinden sürdürülebilir evlere, organ yapımından gıda üretimine kadar kullanım yelpazesi geniş bir teknoloji olarak gelişim gösteriyor. MIT Media Lab tarafından geliştirilen DefeXtiles, baskı sırasında oluşan hataları kumaşa dönüştürerek ince ve esnek tekstil ürünleri üretiyor.

Modifiye edilmemiş birleştirilmiş birikme modelleme olarak bilinen Fused Deposition Modeling yazıcılar, çoğunlukla termoplastik bir filament olan malzemeden baskı gerçekleştiriyor. Bir nesne, yazıcının ısıtılmış hareketli  ekstrüder kafası tarafından eritilmesiyle oluşuyor. 3B baskıda başarılı sonuçlar elde etmek için, nozül kafasının hızı ve ekstrüde edilen malzeme miktarının düzgün katmanlar verecek şekilde dikkatlice koordine edilmesi gerekiyor. Aksi halde baskı sırasında filamentin eksik ekstrüzyonu periyodik boşluk kusurları olan nesneler ortaya çıkardığından, süreç baskı hatasıyla sonuçlanmış oluyor.

DefeXtiles ile bu ince esnek tekstil ürünlerini hızlı bir şekilde basmak için eksik ekstrüzyondan yararlanılıyor. Böylelikle süreç içerisinde oluşan baskı hataları kumaşa dönüştürülerek sürdürülebilir bir yaklaşım geliştirilmiş oluyor. 

DefeXtiles, 0,4 mm’den daha küçük ve son derece ince bir yapıya sahip. Bu sayede üretilen kumaş istenilen üç boyutlu forma göre şekillendirilebiliyor. 

Bu üründe kullanıcı, pileleri birbirine kıstırarak abajuru çevirebiliyor. Pilelerin ayarlanabilir olması ışığın şiddetini ayarlabilme imkânı tanıyor.

Peki bu tekstil ürünlerini basmak için sürdürülebilir malzemeler kullanılıyor mu?

Baskı aşamasında büyük ölçüde kağıt boyunca poli-laktik asit (PLA) kullanıyor. Bu genellikle mısır nişastasından elde edilen biyolojik olarak parçalanabilen bir plastik; bununla birlikte, biyolojik bozunma yalnızca endüstriyel kompostlama ortamında gerçekleştiğinden sürdürülebilirlik düzeyi oldukça sınırlı. 

Gelecekte keşfedilebilecek yollardan biri, daha sürdürülebilir bir alternatif olarak alg ve öğütülmüş kahve katkılı PLA kullanmak olabilir. Diğer bir seçenek ise, bu tekstillerin yeniden eritilebilmesi, bazı taze malzemelerle karıştırılabilmesi ve yeni bir filamente dönüştürülmesi olabilir.

Seri üretim öncesi prototip 3B baskı ürünlerin basılması giysi israfının önüne geçebilir.

Ekip bu somutlaştırmayı tasarımcı ve alıcı arasında oluşan bir köprü olarak görüyor. Müşterinin, moda tasarımcıların tasarımlarını ürünü satın almadan önce kavraması, satın alma sonrası oluşan israfların önüne geçilebilir. 

Prototip ürünlerin baskısı 1-2 saat aralığında sürüyor.

Bu teknoloji tekstil ürünlerini geleneksel yöntemlerin izin verdiğinden daha ince, daha esnek ve daha hızlı bir şekilde basılabileceğini ve bunu yaparkende sürdürülebilir bir yöntem geliştirilebileceğini gösteriyor.

Kaynak: mit media lab

Share:

administrator

1996 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde gördüğü lisans eğitiminden sonra odağını gıdaya çeviren Elif, Mutfak Sanatları Akademisi Profesyonel Aşçılık mezunu ve Anadolu Üniversitesi Tarım Teknolojileri öğrencisi. Merakının izinde farkındalığını besleyecek her türlü konuya olan ilgisiyle anlamlı bir gelecek inşasına katkıda bulunmaya çalışıyor.