2022 yılında, metaverse ve kripto para (NFT) anahtar kelimelerinin pandemi karmaşasıyla birlikte hayatımızı ele geçirmesine tanık olmuştuk. Peki 2023 ‘te ne olacak ve yeni yılımız nasıl geçecek?

The Washington Post’un hazırladığı 2023 trendleri listesine göz atıyoruz:

Teknoloji Trendleri: 2023’te ne olacak? 

Metaverse

Accenture’nin 9.000 katılımcı ile yaptığı araştırmaya göre, insanların %55’i Metaverse’te “aktif kullanıcı” haline gelmek istiyor. Aynı çalışmaya göre, %90’lık bir kesim ise bu geçişi 1 yıl içinde yapmak istediğini belirtiyor. 

Metaverse teknolojilerine odaklanan ve ismini Meta olarak değiştiren Facebook’un iniş çıkışlı grafiği soru işaretleri yaratıyor. Ancak HTC’nin taşınabilir VR gözlüklerine odaklanması, Sharp ve Canon gibi rakip firmaların ortaya çıkması gibi gelişmeleri unutmamak gerek. 2023 yılında da bol bol Metaverse içeriği üreteceğimiz ve tüketeceğimizi söylemek mümkün.

2023 metaverse yılı

Uyumluluk

Akıllı süpürge, akıllı çay makinesi, akıllı ampul, akıllı kapı zili ve dahası… Bu akıllı cihazları evimize alıyoruz ancak hepsi farklı şirket tarafından geliştirildiği için henüz birbirleyile iletişimleri çok da gelişmiş değil.

The Connectivity Standards Alliance’ın duyurduğu Matter 1.0 standardının devreye girmesi bekleniyor. Matter 1.0 ile nesnelerin interneti (IoT) cihazlarının birbiriyle iletişiminin gelişmesini bekleyebiliriz. 

2023 yılı uyumluluk yılı olacak matter 1.0 ile nesnelerin interneti

Akıllı süpürgenin, akıllı çay makinesine, “5 dakikaya bitiyor, sen çayı demlemeye başla” dediği günler çok uzak değil. 

Avrupa birliği dayatmalarının ardından, Apple da şarj soketlerini güncellemeye karar verdi. Apple’ın, 2023 yılında yeni çıkacak iPhone serisi için USB-C şarj cihazlarına geçmesini bekliyoruz.

Streaming Savaşları (Netflix, Disney, Amazon vs…)

Pandemi döneminin yıldızlarından birisi de streaming sektörüydü. Netflix’in domine ettiği pazara önce Amazon Prime, peşinden Disney+, Hulu gibi servisler rekabeti artırdı. Ancak bu rekabet, beraberinde kullanıcılar için oldukça zor bir pazar oluşturdu. Mubi, PuhuTV, Exxen, Gain, BluTV gibi yerel markalar da cabası… 

2023 yılı streaming savaşları netflix, hbo max, amazon

Generative AI (Üretken Yapay Zekâ) – ChatGPT, Midjourney ve dahası…

2022 yılının sonlarında en büyük eğlencemiz ChatGPT, Lensa AI, Midjourney ve benzeri yapay zekâ araçları oldu. Bu araçlarla vakit geçirirken ekonomik gerçekleri, Ukrayna’daki işgali, hayatımızdaki dertleri unuttuk…

2023 üretken yapay zeka generative ai
Gelecek Burada ve Çağla Üren ortaklığında gerçekleştirilen Yapay Zekâ ile Görsel Üretim Atölyesi’nde Midjourney ile oluşturulan, İran’daki kadın dayanışmasını sembolleştiren bir görsel

2023 yılında da üretken yapay zekâ kelimesinin gündemde kalması ve yepyeni araçlarla karşımıza çıkması bekleniyor. OpenAI (ChatGPT), birçok farklı marka ile iş birliğine gideceğini ve yeni kuluçka programlarını duyurmuştu

Avrupa Birliği’nin de üretken yapay zekâ araçları için bir düzenleme üzerinde çalıştığı söyleniyor. 

Robot çağına adım adım

Ev temizliği, çocuk bakımı, özel eğitime ihtiyaç duyan çocuklara destek, hastanelerde danışman ve daha fazlası… 

Robotlar son yıllarda hayatımızda daha aktif rol oynamaya başladı. Ancak henüz ana akımdan uzak görünüyorlar. 2023 yılının, robotlarla daha sıkı fıkı ilişkiler içerisine gireceğimiz bir yıl olacağını söyleyebiliriz.

hastane robot

Tabii bu robotların hepsi bizimle yüz yüze gelen, evlerimize misafir olan cinsten olmak zorunda değil. Bazı robotlar sadece endüstriyel seviyede hizmet etmek için geliştirilirken bazıları çok spesifik görevleri yerine getirmeyi amaçlıyor. Belki de hayatımızı her gün ‘kontrol eden’ o robotları, hiçbir zaman tanımadan öleceğiz… 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.