Bitki bazlı gıda teknolojisi girişimi NotCo ve Kraft Heinz, sürdürülebilir bir gelecek için küresel gıda üretimini yeniden tasarlamak üzere ortak bir hayalin inşasına başladı.

Geçtiğimiz yıl, bitki bazlı protein geliştirmedeki teknolojisiyle adından söz ettiren Beyond Meat ve gıda devi PepsiCo, yeni atıştırmalıklar ve içecekler geliştirmek, üretmek ve pazarlamak için bir araya gelmişti. Bu ortaklığa benzer bir hareketle Kraft’ın kontrolü altında faaliyet gösterecek The Kraft Heinz Not Company, her iki şirketin de doğal güçlerinden yararlanacak.

Kraft Heinz ve NotCo şirketleri, sürdürülebilir gıda tanımını kendi vizyonları doğrultusunda şekillendirmek ve bitki bazlı inovasyon için yeni bir standart belirlemek üzere ortak bir hedef benimsiyor. NotCo yapay zekâ çözümleri sunarken, Kraft Heinz ise ortak markalı ürünlerin bitki bazlı versiyonlarını belirli bir hızda geliştirmek için ikonik marka portföyünü kullanmayı hedefliyor.

Bitki bazlı alternatif gıdalar ve NotCo

Bitki bazlı gıdalara olan ilgi artmaya devam ediyor. Ancak tat konusunda standart bir kalitenin sağlanamaması, çeşitlilik ve bulunabilirlik seviyeleri daha geniş çapta benimsenmesinin önünde engel teşkil ediyor. NotCo tescilli teknolojisi ile çeşitlilik sorununa çözüm üretmeye çalışıyor. Zira bu kapsamda şirket, hayvansal ürünlere alternatif olarak daha lezzetli ve sürdürülebilir bitki kombinasyonları bulma yeteneğine sahip yapay zekâ algoritması kullanıyor.

Teknolojiye ve yenilikçiliğe yönelik bir yaklaşım sergileyen NotCo, hayvansal ürünler için tat, işlevsellik veya tüketim deneyiminden ödün vermeyen daha basit içerikli bitki bazlı ikameler geliştirerek tüketici ihtiyaçlarını karşılamada önemli bir aşama kaydetmiş oluyor.

“NotCo’yu kurduğumuzda hedefimiz teknolojimizi aynı tutkuyu paylaşan diğer markalar ve üreticiler için de daha sürdürülebilir bir gıda sistemi altyapısı inşa etmekti. Bugün şirketimiz, bitki bazlı endüstri için heyecan verici bir dönüm noktası haline geldi. Bu doğrultuda Kraft Heinz ve ikonik markalarıyla ortak olmaktan ve daha sürdürülebilir bir gıda sistemi oluşturmak için el ele çalışmaktan heyecan duyuyoruz.” NotCo’nun Kurucu Ortağı ve CEO’su Matias Muchnick

NotCo; görseldeki ürünlerini ABD, Kanada, Arjantin, Brezilya, Şili, Kolombiya, Meksika ve Peru’da piyasaya sürdü. Beş yıldan kısa bir süre içinde Latin Amerika’nın en hızlı büyüyen gıda teknolojisi şirketi haline geldi.

NotCo’nun nihai amacı, hayvansal bazlı gıda üretimlerinin gezegende neden olduğu zararı tersine çevirmekten geçiyor. Hedefi doğrultusunda market raflarına vizyonunu yansıtan şirket aynı anda süt, yumurta ve et dâhil olmak üzere geleneksel hayvan bazlı yiyecek ve içecek segmentlerini bozan tek küresel şirket olma unvanını üstleniyor.

Kraft Heinz ve NotCo’nun çevreci ortaklığı

Kraft Heinz ise NotCo ile ortaklık kurarak gıda piyasasını yeniden şekillendirmek ve bitki bazlı inovasyon için yeni bir standart belirlemek için sevilen küresel gıda markalarından bazılarının ölçeğiyle üretim ve ticari yeteneklerini güçlendirmeyi amaçlıyor.

“TheNotCompany ile ortak girişim ürün portföyümüzün dönüşümünde kritik bir adım niteliği taşıyor. Tüketiciler için daha temiz, yeşil ve lezzetli ürünler sunma vizyonumuzu gerçekleştirmemize yardımcı oluyor. NotCo’nun getirdiği teknolojinin daha basit malzemelerle lezzetli bitki bazlı yiyeceklerin yaratılmasında devrim yarattığına inanıyoruz.” Kraft Heinz CEO’su Miguel Patricio

 Şirketin logosu.

Hem Kraft Heinz hem de NotCo dünyayı daha iyi hale getirme arzusunu paylaşıyor ve birlikte çalışarak bitki bazlı gıdaların benimsenmesini hızlandırabileceklerine inanıyorlar. Bu inancın merkezi Şikago’da, araştırma ve geliştirme tesisleri ise San Francisco’da olacak. Kraft Heinz Not Company ilerleyen süreçte çok sayıda bitki bazlı inovasyon içeren ürünlerle gıda podyumunda boy göstermeyi planlıyor.

Kaynak: sustainablebrands, businesswire

Share:

administrator

1996 yılında İstanbul’da doğdu. Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde gördüğü lisans eğitiminden sonra odağını gıdaya çeviren Elif, Mutfak Sanatları Akademisi Profesyonel Aşçılık mezunu ve Anadolu Üniversitesi Tarım Teknolojileri öğrencisi. Merakının izinde farkındalığını besleyecek her türlü konuya olan ilgisiyle anlamlı bir gelecek inşasına katkıda bulunmaya çalışıyor.