Amerikan Mimarlık Enstitüsü en iyi tasarıma sahip kütüphaneleri derledi. Kütüphanelerin her biri sizde kitap okuma isteği uyandıracak türden.

 

1. Boston Halk Kütüphanesi – Central Library Renovation

Boston’da bulunan bu kütüphanenin aslı 1895 yılında inşa edilmiş olan bir yapıya dayanıyor. Kütüphane yeni kurulmuş bir plazaya açılmakta.

IMAGE: BRUCE T. MARTIN PHOTOGRAPHY
2. Columbus Metropolitan Kütüphanesi – Whitehall

Doğal ışıklarla aydınlatılan kütüphane, çocuklar ve gençler için ilgi çekici yapılara sahip. Kütüphane sade tasarımıyla dikkat çekiyor.

3. Doğu Boston Branch Kütüphanesi

Bu kütüphaneyi özel kılan şey; yetişkinler, çocuklar ve gençler için ayrı çalışma alanları sunması. Ortak bir çalışma alanı olarak düşünülen kütüphane, yeterli miktarda güneş ışığı almasıyla ziyaretçilerine rahat bir ortam sunuyor.

IMAGE: ROBERT BENSON PHOTOGRAPHY
4. Litvanya Ulusal Kütüphanesi

Yaklaşık olarak 182,000 metrekarelik alana kurulan bu yeni kütüphane, Litvanya’nın ulusal miraslarını kitlelerin erişimine açmak ve bu mirasların korumasını sağlamak amacıyla hizmete açıldı. Kütüphane, sanatın teknolojiyle birleşiminden izler taşıyor.

IMAGE: DAVID OLDHAM
5. New York Halk Kütüphanesi

Halkın isteklerine uyması amacıyla yeniden tasarlanan New York Halk Kütüphanesi, şık tasarımıyla dikkat çekiyor.

IMAGE: NAHO KUBOTA
6. Rosa F. Keller Kütüphanesi ve Halk Merkezi – New Orleans

New Orleans’da bulunan bu kütüphane, şehrin sakinlerinin Katrina kasırgası sonrasında geçirdiği iyileşme sürecinin bir sembolü olarak düşünülüyor.

IMAGE: TIMOTHY HURSLEY
7. Oregon Üniversitesi Allan Price Bilim Komisyonu & Araştırma Kütüphanesi

Oregeon Üniversitesi’nin katkıları ile tasarlanan bu yeraltı kütüphanesi, doğal ışıktan maksimum faydayı sağlamak amacıyla dizayn edilmiş.

IMAGE: CHRISTIAN COLUMBRES
8. Varina Area Kütüphanesi

Özel bir mülkiyetten kütüphaneye dönüştürülen Varina Are kütüphanesi, kendine has yapısını koruması  amacıyla pek fazla işlem görmemiş. Etrafındaki doğal manzara ise oldukça ilgi çekici.

IMAGE: CHRIS CUNNINGHAM PHOTOGRAPHY
9. Bonus: Toyen Kütüphanesi

Toyen kütüphanesi sıradışı iç tasarımıyla dikkat çekiyor. Eğer 15 yaşından büyükseniz bu kütüphaneden faydalanamıyorsunuz. Çocukların eğitimini ve gelişimini hedefleyen bu kütüphane, her çocuğun rüyası olabilir.

 

Kaynak: Mashable

Share:

Öğrenciliğin yanında teknoloji odaklı projelerde yer alırken aynı zamanda geleceğin bir parçası olmak için çalışıyor. Halen 3Dörtgen takımının içerik editörü olarak çalışıyor. 1999 İstanbul Doğumlu. Teknoloji ve bilim konusunda oldukça tutkulu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.