Amerika’da onlarca farklı şirketin otonom araç denemeleri devam ederken Avrupa’da da bu konuda bazı atılımlar görüyoruz. Son olarak; Tallinn University of Technology’nin 2 yıldır üzerinde çalıştığı otonom araç geçtiğimiz hafta görücüye çıktı.

Silberauto ile ortaklıkla geliştirilen araçta, donanım (gövde) kısmı şirket tarafından geliştirilip üretilirken; Teknik kısımları -elektronik parçalar, sensörler ve kontrol yazılımı gibi gereklilikler- robotik, BT ve mühendislik alanında uzman kişiler tarafından da desteklenen üniversite öğrencileri geliştirdi.

Yakın zamanda 72 binalı, 50 hektarlık bir alana sahip olan TTÜ kampüsünde çalışmaya başlayacak olan 4+2 kişi taşıma kapasitesine sahip araç 10 ile 20 km/s hız ile seyir halinde olacak. 47 kW’lık motora sahip Iseauto’nun 16 kWh’lık bir bataryaya sahip olduğu belirtilmiş ancak menzili konusunda bir yorum yapılmamış.

Bu alanda çalışmak isteyenler için, aracın içinde kullanılan tüm materyaller burada paylaşılmış. Araçta kulanılan sensörleri, yazılımları ve diğer teknik özellikleri tespit edip farklı makalelere de ulaşabilirsiniz.

Yakın zamanda hizmete başlayacak olan aracın yanı sıra kampüs akıllı şehir öğeleriyle de donatılacak. Otonom şarj istasyonu, bariyerler, ışıklandırma ve açık hizmet platformu gibi çözümlerle akıllı şehir demosu kurulacak.

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir