Hep yapay zekâ, sanal gerçeklik, blockchain ve 3B yazıcıları konuşuyoruz. Bu defa kendi içimize dönme vakti! Takımımızı Tanıyalım serisinde, her hafta ekibimizin parçası olan bir arkadaşımızı tanıyoruz.

Berkay, Başkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü 2. Sınıf öğrencisi.

Her şeyden önce kendi geleceğimize şekil veriyoruz. Peki Berkay’ın geleceğe dair planları neler?

Berkay: Geleceğim hakkında keskin kararlar vermekten her zaman kaçınırım. Uçuk ve gerçekçi olmayan hayallere karşın rasyonel, olması muhtemel ve gerçekçi hayaller kurmaya her zaman özen gösteririm. Planlarımdan en büyüğü yurt dışında, çalışanlarına değer veren ve güzel işler başaran bir teknoloji şirketinde yazılım veya elektronik alanında çalışmak. Daha da ilerisi için burada edindiğim tecrübelerimle kendi yazılım şirketimi kurmayı ve tüm dünyaya açılmayı planlıyorum.

Bunların yanında herkesin olduğu gibi benim de dünyayı gezmek, yeni insanlarla tanışmak, orta bütçeli kısa filmler çekmek ve benim kadar şanslı olmayan insanlara elimden geldiğince yardım etmek gibi hayallerim var.

Peki Berkay, boş vakitlerinde en çok ne yapmaktan keyif alıyor? En sevdiği kitap ve film nedir?

Berkay: GB’deki görevimden de anlaşılabileceği gibi en sevdiğim hobim illüstrasyon yapmak. Aklımdakileri göstermek için çizmek, kendimi ifade etmek için sahip olduğum en önemli araçlardan birisi. Bunun dışında film ve dizi izlemeyi, kitap okumayı, yazılım ile ilgilenmeyi ve projeler geliştirmeyi çok seviyorum. Bir de çalışırken bitki çayı içmeyi çok severim.

En sevdiğim kitap Frank Herbert’ın “DUNE” isimli eseri. Her fantastik ve bilim kurgu severin okuması gerektiğini düşündüğüm, derin ve güçlü bir felsefe ile işlenmiş bir başyapıt. En sevdiğim film de Scorsese’nin Taxi Driver’ı. Bir insanın ahlakla ve kendisiyle olan çatışması ancak bu kadar güzel yansıtılabilirdi.

Gelecek Burada’da hepimiz çok yönlü çalışmaya gayret ediyoruz fakat nihayetinde herkesin yazarken görece daha çok keyif aldığı bir başlık var. Berkay’ın en sevdiği yıkıcı teknoloji başlığı hangisi?

Berkay: En sevdiğim teknolojiler yapay zekâ/makine öğrenimi ve blok zinciri teknolojisi. Yapay zekâ ile şu ana kadar işlemenin hiç mümkün olmadığı miktardaki verileri işleyerek bu verilerin arasındaki aklımıza bile gelmeyecek bağlantıları bulabiliyoruz. Aynı zamanda önceden hazırlanmış algoritmalara göre daha dinamik ve duruma göre değişen çıktılar da alabiliyor olmamız geleceğin algoritmasının aslında yapay zekâ olduğunu da gösteriyor.

Blok zinciri teknolojisine de yıllardır süren, kurulu ve yanlış işleyen bir düzeni mümkün olan en uygun ve verimli bir sistemle değiştirmeye çalıştığı için hayranlık duyuyorum.

Peki Gelecek Burada ekibine dahil olurken Berkay’ın en büyük motivasyonu ne oldu?

Berkay: Gelecek Burada benim lise zamanlarımda takip etmeye başladığım bir dijital bilgi paylaşım platformuydu. Uzun süredir takip ettiğim içeriklerini ve ekibin yaptığı işe olan tutkusunu taktir ediyordum. Pandemiden dolayı evlerimize kapandığımız zaman yaptıkları açık çağrı sayesinde, hobi olarak ilgilendiğim çizerliğimle bu ekibe katkıda bulunmak ve aynı zamanda onlarla daha yakından tanışmak istedim.

Gelecek Burada’da edindiği deneyimleri hayatının hangi alanında kullanmayı planlıyor?

Berkay: Çizdiğim görseller ile daha fazla insana GB içeriklerini ulaştırmak aslında yapmak istediğim en önemli şeylerden birisi. Konuya özel olarak hazırlanmış bir görselin tüm içeriğin/yazının duygusunu etkileyebileceğini düşünüyorum. Elbette ki bütün bunları yaparken aynı zamanda tasarım/çizerlik yeteneğimi geliştirmek ve GB ekibinin genel tecrübelerinden faydalanmak da ana motivasyonlarım arasında.

 

Share:

administrator

Günümüzde gelişmesine tanık olduğumuz teknolojilerin gelecekteki kültürel çıktılarını araştırır; bilgi, deneyim ve ilham paylaşımı için çabalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir