Hep yapay zekâ, sanal gerçeklik, blockchain ve 3B yazıcıları konuşuyoruz. Bu defa kendi içimize dönme vakti! Takımımızı Tanıyalım serisinde, her hafta ekibimizin parçası olan bir arkadaşımızı tanıyoruz.

Öykü Selen Uysal, Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi.

Her şeyden önce kendi geleceğimize şekil veriyoruz. Peki Öykü’nün geleceğe dair planları neler?

Öykü: Yurt dışında yüksek lisans eğitimimi tamamlamak en yakın dönem hayalim. Bu dönemde bolca gezerek her şehirde ve ülkede yerel gıda ürünlerini tanımak, yemekleri ve gelenekleri keşfetmek, kendime güzel bir seyahatname hazırlamak istiyorum. Daha uçuk sayılabilecek hayalim ise bir gün Paris veya Londra’da mutfak sanatları eğitimi almak. Toplumsal hayalim ise özellikle küçük şehirlerde yaşayan gençlerin lise döneminde aktif olarak sorumluluk aldığı, birey ve toplum bilinci edindiği, kendini daha iyi ifade etmeyi öğrendiği ve güçlü hissettiği alanda yetkinlik ve yeni bir ufuk kazanmasını sağlayacak bir yapının kurulması.

Peki Öykü, boş vakitlerinde en çok ne yapmaktan keyif alıyor? En sevdiği kitap ve film nedir?

Öykü: Mutfakta vakit geçirmek beni dinlendiriyor, ne kadar yorgun, gergin ve stresli olsam da bir şekilde dinginleşiyorum. Yeni tarif ve teknikler denemek, sürekli keşfetmek ve bu sayede birçok kültür hakkında önemli detaylar öğrenmek inanılmaz bir keyif. Çocukluktan beri puzzle yapmaya aşığım. Çoğu yaz ve kış tatilimde 1000 ila 2000 parçalık puzzlelar alıp, geceleri başında geçirirdim. Bunun dışında dans etmeyi de bir çeşit rahatlama ve enerji tazeleme yöntemi olarak görüyorum. Müzik eşlik etse de etmese de, evde kendimi dans ederken bulduğum çok olur.

En sevdiğim film Jojo Rabbit. Travmatik ve ağır hikayelerin, naif bir mizah ile harmanlanarak aktarılması beni her zaman büyülemiştir. Aynı dönemi işleyen ve benzer bir mantığa sahip Life is Beautiful gibi Jojo Rabbit de çok etkileyici, ince düşünülmüş ve harika bir sinematografiye sahip. Fakat filmden ziyade dizi izlemeye daha yatkınım sanırım. The Office ise asla eskimeyen, hep modumu yükselten, kendime vakit ayırmak istediğimde elimin gittiği ilk seçeneklerden. En sevdiğim kitap ise Gogol- Bir Delinin Hatıra Defteri. (İçinde 3 hikayeli Burun, Palto, Bir Delinin Hatıra Defteri)

Gelecek Burada’da hepimiz çok yönlü çalışmaya gayret ediyoruz fakat nihayetinde herkesin yazarken görece daha çok keyif aldığı bir başlık var. Öykü’nün en sevdiği yıkıcı teknoloji başlığı hangisi?

Öykü: En sevdiğim yıkıcı teknoloji başlığı yapay zekâ diyebilirim. En dar perspektifle; kişiselleştirilmiş müzik, film, dizi önerileri, sosyal medyada ilgi alanına yönelik içeriklerle karşılaşmak oldukça keyifli olabiliyor. Yapay zekânın sunduğu özgürlük, yaratıcılık ve hareket alanı inanılmaz. Günlük hayattaki bir problemi çözmekten, küresel sistemleri iyileştirmeye kadar her alanda kendine yer bulabiliyor.

Peki Gelecek Burada ekibine dahil olurken Öykü’nün en büyük motivasyonu ne oldu?

Öykü: Çok uzun zaman önce tanıştım Gelecek Burada ile. Sade ama dolu, bilgilendirici ama bilgiye boğmayan, dinamik ve güncel bir platform oluşu beni etkiledi. Yazar Ol butonuna tıklamamın üzerinden 2 yıl geçti sanırım, o butona basmam hayatta iyi ki dediğim anlardandır.

Gelecek Burada’da edindiği deneyimleri hayatının hangi alanında kullanmayı planlıyor?

Öykü: GB ekibi günceli takip etmek, kendini geliştirmek ve sürekli öğrenmek için harika bir yer. Gelecek Burada yazarı olduktan sonra, adını bildiğimiz ancak detaylarına hakim olmadığımız birçok teknolojiden, bunların uygulama alanlarından ve gelecekte yaratacağı dünyadan daha iyi haberdar oldum. Endüstri mühendisi olarak derslerimde, stajlarımda ve hatta işimde beni bir adım öne taşımaya yardımcı oldu.

GB sayesinde yazı becerimi geliştirirken, bir süre sonra aramıza katılan arkadaşlar ile editörlük tecrübesi de edinmeye başladım. Bu sürekli yenilenme ve gelişme atmosferinde, yeni ilgi ve uzmanlık alanları edinmeyi hedefliyorum. Ve biliyorum ki, takım arkadaşlarımın farklı yetkinlikleri, ilgi alanları, eğitim geçmişleri ve yaratıcılıkları sayesinde Gelecek Burada’da öğrenmek ve gelişmek çok daha kolay.

Share:

administrator

Günümüzde gelişmesine tanık olduğumuz teknolojilerin gelecekteki kültürel çıktılarını araştırır; bilgi, deneyim ve ilham paylaşımı için çabalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir