Hep yapay zekâ, sanal gerçeklik, blockchain ve 3B yazıcıları konuşuyoruz. Bu defa kendi içimize dönme vakti! Takımımızı Tanıyalım serisinde, her hafta ekibimizin parçası olan bir arkadaşımızı tanıyoruz.

Burak Akın, İstanbul Teknik Üniversitesi Ekonomi bölümü 3. sınıf öğrencisi.

Her şeyden önce kendi geleceğimize şekil veriyoruz. Peki Burak’ın geleceğe dair planları neler?

Burak: En büyük hayalim adaletsizliklerin son bulduğu ve sömürü nedeniyle insanların çaresiz kalmadığı bir dünya. Kişisel olarak ise bu hayal yolunda kendimi geliştirirken çevreme faydalı olabilmek.

Peki Burak, boş vakitlerinde en çok ne yapmaktan keyif alıyor? En sevdiği kitap ve film nedir?

Burak: Boş vakitlerimde en çok film izlemekten keyif alıyorum ve eve kapandığımız bu günlerde yürüyüşe çıkıyorum. En sevdiğim film Dark Knight. Bir kahramanın zorlandığını, mağlup olduğunu ancak ona rağmen vazgeçmediğini görmek bana filmi ilk izlediğimden bu yana ilham veriyor. En sevdiğim kitap ise Yaşar Kemal’in eseri İnce Memed. Doğa tasvirleri, karakterlerin her yönden işlenmesi, Türkçe’nin olağanüstü kullanımı ve içerdiği başkaldırı temasıyla beni büyülemişti. En sevdiğim dizi de toplumsal gerçekçi temasıyla ve bütünsel işlenmesiyle The Wire.

Gelecek Burada’da hepimiz çok yönlü çalışmaya gayret ediyoruz fakat nihayetinde herkesin yazarken görece daha çok keyif aldığı bir başlık var. Burak’ın en sevdiği yıkıcı teknoloji başlığı hangisi?

Burak: En sevdiğim teknoloji sanırım VR, şu an insana en farklı tecrübeyi yaşatabilen o gibi gözüküyor. Bir gözlük taktığınızın bilincinde olmanıza rağmen düşme görüntüsüyle korkuyor, bir bahçe görüntüsüyle huzur doluyorsunuz. En azından bende etkileri böyle oldu, roller coaster görüntüsüyle bayağı heyecanlanmıştım. Kendi kendini kandırmanın en harika yolu.

Peki Gelecek Burada ekibine dahil olurken Burak’ın en büyük motivasyonu ne oldu?

Burak: Gelecek Burada’da bulunmak benim için üretim sürecinde bulunurken farklı fikirleri duymak, yaptığım her ne ise daha iyi yapabilmek için öneriler alabilmek ve elbette öğrenmek için oldukça iyi bir fırsattı. Sıkça çalışma arkadaşlarıma sorular soruyorum, yeni şeyler öğreniyorum. Burada olmasam belki de hiç haberdar olmayacağım hususlarda yazılar okumak, sorular sormak ve bilgi edinebilmek çok kıymetli. Bu nedenle Gelecek Burada’da bulunuyorum.

Gelecek Burada’da edindiği deneyimleri hayatının hangi alanında kullanmayı planlıyor?

Burak: Gelecek Burada aracılığıyla mütemadiyen öğreniyorum ve bu öğrenme sürecinde öncelikli amacım takım arkadaşlarıma faydalı olabilmek ve bu öğrenme sürecini takipçilere ulaştırabilmek.

Yıkıcı teknolojilere veya gazeteciliğe ilgin varsa sen de aramıza katılabilirsin.

Büyük bir çoğunluğu öğrencilerden oluşan takımımızda seni de görmeyi çok isteriz.

Yazarlık veya çizerlik konusunda kendini geliştirmek ve farklı bakış açılarıyla ufkunu açacak bir ekibin içinde yer almak istiyorsan info@gelecekburada.net’e mail atman yeterli!

Share:

administrator

Günümüzde gelişmesine tanık olduğumuz teknolojilerin gelecekteki kültürel çıktılarını araştırır; bilgi, deneyim ve ilham paylaşımı için çabalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir