Hep yapay zekâ, sanal gerçeklik, blockchain ve 3B yazıcıları konuşuyoruz. Bu defa kendi içimize dönme vakti! Takımımızı Tanıyalım serisinde, her hafta ekibimizin parçası olan bir arkadaşımızı tanıyacağız.

Robert Kolej’de okuyan Can, 9. sınıf öğrencisi.

Her şeyden önce kendi geleceğimize şekil veriyoruz. Peki Can’ın geleceğe dair planları neler?

Can: Robert Kolej’de okumak hayallerime giden yolun başlangıcı diyebilirim. Öncelikle yurt dışında güzel bir üniversitede eğitim hayatımı devam ettirerek kendimi her alanda geliştirmek istiyorum. Önümdeki engelleri kaldırarak hayatımı daha özgür bir şekilde yaşamak istiyorum. Gelecekte özgürce hayatımı yönetebildiğim bir zamana geldiğimde, tüm dünyayı dolaşarak dünyadaki güzellikleri, bana farklı bir boyut katabilecek yeni teknolojileri keşfetmek istiyorum. Bungee jumping gibi deneyimlemek istediğim aksiyonları yaşamış olmayı ve hayatımda istediğim güç seviyesine ulaşmış olmayı diliyorum. Ayrıca, okulda bana verilen bir görev üzerine teknolojinin engelli insanların hayatını kolaylaştırmasına dair bir araştırma yazısı yayınladım ve insanların hayatını kolaylaştırabilme olasılığı bulunan yeni teknolojiler karşısında büyülendim. Bundan dolayı gelecekte yeterli gücü bulduğum zaman birçok insanın hayatına dokunabilecek bir teknoloji geliştirmek istiyorum.

Peki Can, boş vakitlerinde en çok ne yapmaktan keyif alıyor? En sevdiği kitap ve film nedir?

Can: En büyük hobilerimden biri spor yapmak. Ağırlık ile spor yapmanın yanı sıra eskrim dalı ile de yakından ilgileniyorum. Teknolojinin yanı sıra uçak mekaniğini ve eskiden yaşanan uçak kazalarının detaylarını incelemeyi de çok seviyorum. Kerem Gök’ün Uçak Kazaları kitabı en sevdiğim kitaplardan biri. En sevdiğim dizi ise hayattaki sıkıntılardan kaçarak özgürlüğü sağlamayı temsil eden Prison Break.

Gelecek Burada’da hepimiz çok yönlü çalışmaya gayret ediyoruz fakat nihayetinde herkesin yazarken görece daha çok keyif aldığı bir başlık var. Can’ın en sevdiği yıkıcı teknoloji başlığı hangisi?

Can: En sevdiğim teknoloji Artırılmış Gerçeklik (AR) diyebilirim. Gerçek hayatı bir bilgisayar ortamına dönüştürerek adeta bütün limitleri kaldırıyor ve bu teknoloji ile yapabileceklerimizin herhangi bir sınırı bulunmuyor. Mercedes’in yeni arabalarında da kullandığı bu teknoloji ile gerçek hayat ile teknolojiyi ayırt edemeyeceğimiz günler çok yakın. Hepimizin hazırlıklı olması gerekiyor!

Peki Gelecek Burada ekibine dahil olurken Can’ın en büyük motivasyonu ne oldu?

Can: Gelecek Burada ekibine dahil olurken hem kendimi hem de insanları bilgilendirmeye ve düşündürmeye vesile olabileceğim içerikler üretmek istiyordum. Gelecek Burada’nın nasıl bir yer olduğunu ilk olarak İngilizce sınıfımda stajyer öğretmen olarak bulunan İrem’den duymuştum ve üniversite öğrencilerinin böyle bir çalışma içinde olmaları çok ilgimi çekmişti. Gelecekte olmak istediğim yere ulaşmama yardım edebilecek Gelecek Burada’ya dahil olurken de etrafımdakilere bir şeyler katabilme motivasyonum etkili oldu.

Gelecek Burada’da edindiği deneyimleri hayatının hangi alanında kullanmayı planlıyor?

Can: Gelecek Burada’da gerek araştırma yaparken gerekse de ekip arkadaşlarımla farklı konular ile alakalı diyaloglarda bulunurken çok farklı bilgiler ve perspektifler ediniyorum. Bunlar bana her geçen gün farklı bir deneyim kazandırıyor. Yaptığımız araştırmalar ve edindiğimiz bilgiler ile kendi ilgi alanlarımızı keşfederken, aslında bu şekilde hepimiz kendimizi teknolojilerle iç içe olan geleceğimize hazırlamış oluyoruz. GB ekibi ile farklı alanlarda daha iyi bir şekilde araştırmayı yapmayı, yeni başladığım işlerde daha cesaretli ve kendine güvenen biri olmayı öğrendim. Hayallerime ulaşmamdaki en önemli kriter de Gelecek Burada ve takım arkadaşlarım ile öğrendiğim kriterler diyebilirim. Bundan dolayı burada hep birlikte öğrendiğimiz her şeyin beni gelecek hayatımda hayallerimi yaşayabilecek duruma getireceğini düşünüyorum.

Yıkıcı teknolojilere veya gazeteciliğe ilgin varsa sen de aramıza katılabilirsin.

Büyük bir çoğunluğu öğrencilerden oluşan takımımızda seni de görmeyi çok isteriz.

Yazarlık veya çizerlik konusunda kendini geliştirmek ve farklı bakış açılarıyla ufkunu açacak bir ekibin içinde yer almak istiyorsan info@gelecekburada.net’e mail atman yeterli!

Share:

administrator

Günümüzde gelişmesine tanık olduğumuz teknolojilerin gelecekteki kültürel çıktılarını araştırır; bilgi, deneyim ve ilham paylaşımı için çabalar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir