Hep yapay zekâ, sanal gerçeklik, blockchain ve 3D yazıcıları konuşuyoruz. Kendi içimize dönme vakti! Takımımızı Tanıyalım serisinde, her hafta ekibimizin parçası olan bir arkadaşımızı tanıyacağız.

Boğaziçi Üniversitesi’nde okuyan İrem Karaduman, Yabancı Diller Eğitimi Bölümü 4. sınıf öğrencisi.

Her şeyden önce kendi geleceğimize şekil veriyoruz. Peki İrem‘in geleceğe dair planları neler?

Geleceğe dair planlarımdan önce gelecekteki İrem’e dair planlarım var. Keşfetmek istediği ne varsa keşfetmiş, araştırmış, hiç bilmediği şehirleri arşınlamış, hayal ettiklerinin kapısını aralamış ve yaptığı her işin hakkını vermiş olmasını diliyorum. Keyifle üretebildiğim, yaratıcılığımı kullanabildiğim bir çalışma hayatımın olduğu, sosyal fayda sağlayabildiğim, ilham alıp ilham verebileceğim, hem kendime hem de sevdiklerime doyasıya vakit ayırabileceğim bir geleceğim olsun istiyorum.

Peki İrem boş vakitlerinde en çok ne  yapmaktan keyif alıyor? En sevdiği kitap ve film nedir?

Aslında şu sıralar boş vakit kavramım kalmadığından neler yapmayı sevdiğimi hatırlayamaz oldum. Pandemi dönemi öncesindeyse hem Türk hem de farklı Dünya mutfaklarının lezzetlerini denemekten çok keyif alıyordum. Üniversitedeki Gastronomi ve Degüstasyon kulübümüz ile birlikte (BuGusto) inanılmaz güzel mutfakları deneyimle fırsatım oldu. Pandemi dönemine gelecek olursam da yalnızca kulaklığımı takıp hiçbir telaşım olmadan yürümek en keyif aldığım şey haline geldi.

En sevdiğim kitap José Saramago’nun Körlük adlı eseri. Çok yakından tanıdığınız ama aynı zamanda da tamamen yabancı olduğunuz bir şehri baştan sona dolaşmak gibi.

En sevdiğim filmse Patch Adams. Bu filmle umutlarımızın bizi en zor zamanlardan bile nasıl tutup çıkarabildiğini bir kez daha gördüm.

Gelecek Burada’da hepimiz çok yönlü çalışmaya gayret ediyoruz fakat nihayetinde herkesin yazarken görece daha çok keyif aldığı bir başlık var. İrem’in en sevdiği yıkıcı teknoloji başlığı hangisi?

Beni en çok heyecanlandıran yıkıcı teknoloji 3D yazıcı teknolojisi. Kendin yap kültürünün en içinde olabileceğiniz alanlardan biri olan 3D yazıcı teknolojisi sayesinde neler yapılabildiğini gördükçe bu nasıl olabilir demeyi sürdürüyorum.

3D baskı evlerde yaşayıp, 3D baskı baskı okullara gitmeye ve hatta 3D baskı organlarla yaşamaya hazır mısınız? Bu teknoloji hiç beklemediğiniz bir anda ve yerde kapınızı çalabilir. Hazır olun!

Peki Gelecek Burada ekibine dahil olurken İrem’in en büyük motivasyonu ne oldu?

Gelecek Burada ekibine dahil olurken aslında gerçekten bir şeyler üretme motivasyonuyla başladım ve başladığım andan itibaren de doğru yerde olduğumu hissettim. Giderek büyüyen ekibimizle birlikte yıkıcı teknolojiler dünyasına giderek daha fazla dahil olurken okurlarımızı yanımızda götürmeyi ihmal etmiyoruz.

Gelecek Burada’da edindiği deneyimleri hayatının hangi alanında kullanmayı planlıyor?

Gelecek Burada’da ekip çalışması kültüründen organizasyonel becerilere kadar birçok deneyim kazandım. Hem araştırarak hem de birbirimizden öğrenerek gelişim alanlarımızı keşfediyoruz ve bundan inanılmaz keyif alıyorum. Gelecek Burada yolculuğumda edindiğim tüm tecrübeler aslında beni geleceğe hazırlıyor. Sizin anlayacağınız benim bu takımda edindiğin deneyimleri nasıl kullanabileceğimi planlamama kalmadan bu deneyimler beni her geçen gün yeşertiyor, büyütüyor.

Share:

administrator

Günümüzde gelişmesine tanık olduğumuz teknolojilerin gelecekteki kültürel çıktılarını araştırır; bilgi, deneyim ve ilham paylaşımı için çabalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.