Hep yapay zekâ, sanal gerçeklik, blockchain ve 3B yazıcıları konuşuyoruz. Bu defa kendi içimize dönme vakti! Takımımızı Tanıyalım serisinde, her hafta ekibimizin parçası olan bir arkadaşımızı tanıyoruz.

Filiz Kırmızıoğlu, Marmara Üniversitesi, Fen Enstitüsü’nde Yüksek Lisans öğrencisi.

Her şeyden önce kendi geleceğimize şekil veriyoruz. Peki Filiz’in geleceğe dair planları neler?

Filiz: Günden güne yeni bir şeyler öğrenme motivasyonu irili ufaklı hayallere zemin hazırlarken bunların gerçekleşmesine de kapı aralıyor. O nedenle günden güne edindiklerimle Motosiklet Günlükleri’nin “Filiz” versiyonunu kaleme almak, basılı versiyonun olmasını istemediğim kendime armağan edeceğim bir hayal olacak. 🙂

Peki Filiz boş vakitlerinde en çok ne yapmaktan keyif alıyor? En sevdiği kitap ve film nedir?

Filiz: İçinde bulunduğumuz dönemin neden olduğu zaman mefhumu nedeniyle bir çoğumuz gibi ben de bahçecilik, el sanatları ve enstrümantal yeni becerilerle haşır neşir olmaya çalışırken, modelistlik alanındaysa çırak olma yolunda benim için büyük insanlık için küçük bir adım attım. 

Çeşitliliğin milyonları bulduğu bir evrende ‘en’lerim değil aklımda yer edinenler bulunuyor. 🙂 Eserden ziyade Dostoyevski, Schopenhauer, Hayyam gibi etkilendiğim şahsiyetleri, sizleri de etkilemesi ümidiyle söyleyebilirim. Yaşanması mümkünken yaşanamayan mutlulukları konu edinen filmleri izlemek bana ilham veriyor. Bağımsız alanda diyalog severlere Coffee and Cigarettes, naif duygulara özlem duyanlara Lars and The Real Girl, suç severlere City of God mükemmele yakın önerilerimdir. Mizah unsurlarıyla zamansız sosyal konuları işleyen Seinfeld ve Friends’in tüm sezonlarını izlememe rağmen canım çektikçe herhangi bir bölümünü açıp yeniden izlemekten keyif alıyorum.

Gelecek Burada’da hepimiz çok yönlü çalışmaya gayret ediyoruz fakat nihayetinde herkesin yazarken görece daha çok keyif aldığı bir başlık var. Filiz’in en sevdiği yıkıcı teknoloji başlığı hangisi?

Filiz: Ütopik olandan ziyade hâlihazırdaki sorunlara çözüm sunan-sunabilen teknolojiler ilgimi çekiyor. Bu kapsamda benim oyun bahçemde yapay zekâ ve 3B baskı teknolojisi kapışır. Hem sundukları sürdürülebilir imkânlar hem de canlı alemine kazandırdıkları zaman sayesinde gün geçtikçe hayatımızın birer parçası hâline geleceklerini düşünüyorum.

Peki Gelecek Burada ekibine dahil olurken Filiz’in en büyük motivasyonu ne oldu?

Filiz: Pek bir yabancısı olduğum dijital ortamda, eksikliğini hissettiğim teknoloji konularında kendimi geliştirmek istemem yollarımızın kesişmesine vesile oldu. 

Gelecek Burada’da edindiği deneyimleri hayatının hangi alanında kullanmayı planlıyor?

Filiz: Gelecek Burada’da ekranlara sürdüğümüz içeriklerden ziyade ekran arkasında özverili bir ekip çalışmasının dinamiğiyle işler yürüyor. Enerjisi her zaman genç olan bir ekip olmanın verdiği avantajla, hitap ettiğimiz kitleyle birlikte yıkıcı teknolojiler ve medya okuryazarlığında karşılıklı bir farkındalıkla gelişim içinde olmayı planlıyorum.

Yıkıcı teknolojilerle ilgili çizim yapmayı seviyor musun? Öyleyse durma, bizimle paylaş!

Neredeyse tamamını öğrencilerin oluşturduğu takımımızda seni de görmeyi çok isteriz. Çizerlik veya yıkıcıteknolojiler alanında kendini geliştirmek ve farklı bakış açılarıyla ufkunu açacak bir ekibin içinde yer almak istiyorsan info@gelecekburada.net’e mail atman yeterli!

Share:

administrator

Günümüzde gelişmesine tanık olduğumuz teknolojilerin gelecekteki kültürel çıktılarını araştırır; bilgi, deneyim ve ilham paylaşımı için çabalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.