Yüz tanıma teknolojilerinin hizmet sektörü ve ulusal güvenlik gibi konularda ciddi avantajlar sunduğundan ve bu avantajların kişisel gizliliğin ihlali konularında ise ciddi evhamlar yarattığından sürekli bahsediyoruz.

Dünyaca ünlü sanatçı Taylor Swift’in kendisini sürekli takip etme ihtimali olan ‘sapıklarını’ tespit edebilmek için yüz tanıma sistemlerini kullandığı ortaya çıktı. Mayıs ayında yapılan konserde kurulan ekranların üzerine yerleştirilen kameralar tarafından çekilen fotoğrafların Nashville’deki merkezde sosyal medya fotoğrafları ile karşılaştırıldığı sistemin hazırlanmasında, birkaç ay önce Taylor Swift’in evine izinsiz giren ve duş aldıktan sonra Swift’in yatağında kestiren sapığının önemli rol oynadığı da söyleniyor.

“Yanından geçen herkes mutlaka durup bir bakardı ve böylece yazılım işini yapabilecekti.”

-Oak View Group isimli organizasyon şirketinin güvenlik şefi Mike Downing

 

Kişisel gizliliğin ihlal edildiği ve izinsiz şekilde eşleşme yapıldığı için eleştiri alıyor olsa da qz.com’un editörüne göre konser alanları organizasyon şirketi tarafından bu tarz kameraların kullanılabileceği alanlar olduğu için bu durum pek de ‘yasa dışı’ olarak nitelendirilemez.

İzinsiz çekilen görüntülerin saklanıp saklanmadığına veya herhangi bir sapığın tespit edilip edilemediğine dair herhangi bir bilgi bulunmuyor. Taylor Swift tarafından ise konuya dair bir cevap alınamadı.

Bu haber, yapay zeka gibi teknolojilerin sağladığı yeniliklerin sadece girişimciler ve teknoloji meraklıları tarafından değil, herhangi bir sektörde hiç beklemediğimiz insanlar tarafından da iyi veya kötü niyetli şekilde kullanılabileceğini göstermiş oldu. Yakın gelecekte katılacağımız herhangi bir etkinlikte işimize yarayacak birçok yenilikle birlikte endişeleneceğimiz bir kişisel gizliliğimiz de olacak.

Kaynak: Qz

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir