Geçtiğimiz yıl ABD’nin Nevada eyaletinde bir takım testler gerçekleştiren Embark isimli şirket, pek yakında şehirler arası taşımacılık ve nakliyat operasyonlarının sürücüsüz tırlar tarafından ele geçirileceğini ön görüyor.

Bu futüristik düşüncenin arkasında hiç de hayali olmayan birtakım gerçekler yatıyor. Öncelikle, otonom tırların, şoförlere oranla yolculuğu çok daha verimli ve tasarruflu bir şekilde tamamlayabildiklerini söyleyelim. Bir şoför dinlenmek ve yemek yemek gibi mecburi işlerle uğraşırken; bir yapay zeka görevini en kısa sürede tamamlama derdinde oluyor.

Şirketin CEO’su Rodriguies şu açıklamalarda bulunuyor:

“Tahminlerimizce, sürücüsüz tırlar sayesinde şoförlerin maaşlarında yükselmeler olacak. İş, yetenek gerektiren bir iş haline dönüşecek. Müşteri ilişkileri vs. gibi yetenekler önem kazanacak.”

Tabii ki bu teknolojinin hangi ülkede kullanıldığı da büyük önem taşıyor. Ulaşım olanakları ve altyapı sıkıntıları bulunan ülkelerin, bu teknolojiye uyum sağlamak için altyapı çalışmalarına yatırım yapmaları; düzensiz otoyollar, trafik lambaları ve eğitimsiz şoförler gibi engellerin ortadan kaldırılması gerekiyor.

 

Kaynak: Theverge

Share:

Öğrenciliğin yanında teknoloji odaklı projelerde yer alırken aynı zamanda geleceğin bir parçası olmak için çalışıyor. Halen 3Dörtgen takımının içerik editörü olarak çalışıyor. 1999 İstanbul Doğumlu. Teknoloji ve bilim konusunda oldukça tutkulu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.