Sürücüsüz araçlar hayallerimizi süslemeye devam ederken gelişmiş ülkelerde test sürüşleri devam ediyor. Yüzlerce şirketin, girişimin ilgilendiği otonom araçlar yakın gelecekte taksi, otobüs, pizza dağıtıcı, mobil market gibi farklı boyutlarda karşımıza çıkacak.

MIT uzmanlarının ortaya çıkardığı bir girişim olan Optimus Ride’ın otonom aracı Brooklyn Navy Yard ismi verilen bir alanda, 300 dönümlük bir tersanede 7 gün boyunca hizmet vermeye başladı. Günlük 500 yolcu taşıması planlanan araç 1 millik (1,5 kilometre) alanda hareket edecek.

Şirketin ortaklarından Sertaç Karaman, küçük bir alanda 10.000 millik seyahatin, ülke çapında 10.000 millik seyahate göre daha faydalı olduğunu düşünüyor. Eğer ülke çapında 10.000 mil yaparsanız her yeri sadede bir kez görürsünüz, oysa küçük bir alandan tekrar tekrar geçmek otonom aracın bir otomobil kullanma kültürüne sahip olmasını sağlayacaktır.

Diğer otonom araçlar gibii kameralar, lazerler ve sensörler ile donatılan aracın farkı Sertaç Karaman’a göre machine vision ismi verilen yapay görme yazılımı. Karaman, aracın nesneleri tespit etme ve bu nesnelerin hangi yönde hareket ettiğini hızlı şekilde tahmin etme konusunda oldukça iyi olduğunu söylüyor.

Şirket, bu yılın sonlarına doğru Fairfield, California ve Reston, Virginia gibi noktalarda da hizmet vermeye başlamayı planlıyor. CEO Ryan Chin ise Brookfield’ın kendi araçlarına uygun 100’den fazla noktaya sahip olduğunu ve 2020 sonuna kadar filoyu 10’un üzerine çıkarmak istediklerini belirtiyor.

Kaynak ve ileri okuma: news.mit

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir