Dünya genelinde plastik kullanımını azaltmaya yönelik girişimlerin sayısı giderek artıyor. Aktivistlerin uzun yıllardır verdiği mücadele artık toplumun tabanında da yankı buluyor. Alternatif materyallerin sayısındaki artış, kullanışlı ve pratik ürün tasarımlarının ortaya çıkması ve küresel firmaların da bu hassasiyeti ciddiye almasıyla yeni bir döneme başladık.

 

Daha önce burada bahsetmiştik, yeni gelişmeler yaşandı

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/cevresel-ayak-izleri-azaliyor-kurumsal-surdurulebilirlik-hamleleri”]Çevresel Ayak İzleri Azalıyor: Kurumsal Sürdürülebilirlik Hamleleri[/button]

 

Kozmetik ürünler, saç bakım ürünleri, temizlik malzemelerinde doğal içeriğe yöneliş, plastik paketlerin yerini biomalzemelerden üretilmiş ambalaj ve paketlemelere bırakmasına yön verebilir. Plastik su şişeleri yerini cam mataralara, SuCo gibi daha yaratıcı tasarımlara veya kadınların domestik ticaret kanallarından Tupperware gibi satış ağlarına bırakmaya başladı. Avrupa ve Amerika’da sokaklarda ve bazı üniversitelerde rastlanan ücretsiz su doldurma cihazları, ülkemizde de yavaş yavaş görülmeye başlanabilir.

Geçtiğimiz Eylül ayında Coffee Festival’de Kronotrop karton ve plastik bardak tüketimini azaltmak amacıyla, cam bardak alternatifini gündeme getirmişti.

Yine geçtiğimiz hafta sonu Gelecek Burada olarak bizim de yer aldığımız Sonar Fest’te Zorlu PSM yeşil bir alternatif sundu.

Zorlu PSM “Daha Yeşil Bir Festival”

 

Şimdi ise, dünya genelinde binlerce mağazaya sahip Starbucks, daha önce verdiği sözü tutarak kahve bardaklarında değişikliğe gitmeyi planlıyor. Deneme aşamasında olan değişiklik, öncelikle Londra, New York, San Francisco, Seattle ve Vancouver’daki bazı mağazalarda uygulanacak. Baristalar ve müşterilerden gelecek geri bildirimleri değerlendireceklerini belirten Starbucks yetkilileri, mevcut bardaklara göre belirgin bir fark hissedilmeyeceğini iddia ediyor. Bu tasarım ise 6 ay süren bir tasarım yarışması olan NextGenCup Challenge’da yüzlerce fikir arasından seçilmişti. 12 farklı tasarımı deneyen Starbucks, biyoçözünür kaplamalara sahip bardaklarını seçti.

Starbucks biyoçözünür bardakları test ediyor

Sürdürülebilirlik hedeflerinde yenilenebilir enerji alanında hedefini gerçekleştirebilen firma, yeniden kullanılabilir kaplar sunma konusunda hedeflerinin oldukça gerisinde kaldı. Bu yılın başında sera gazı emisyonunu ve atık miktarlarını yarı yarıya azaltmayı hedeflediklerini açıklayan firma ayrıca tüketilen suyun %50’sini yeniden kullanılabilir hale getirmeyi amaçlıyor.

Bilinçli toplum güçlendikçe, küresel markalar da karlılık analizlerini değiştirmeye başlayacak, toplumun çevre hassasiyetini dikkate alacak ve sürdürülebilir tasarımlara yönelecektir.

Kaynak: The Verge

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir