Toplumun ihtiyaçlarına daha sürdürülebilir, erişilebilir ve pratik çözümler sunmaya çalışan yıkıcı teknolojilerden 3 boyutlu yazıcı teknolojisi bu kez evsizlik sorununa odaklanıyor. Yaklaşık 1.6 milyar insanın evsiz olduğu bir dünyada, 3 boyutlu yazıcı teknolojisiyle yeni yerleşimler kurularak evsizlik sorununa bir son verilebilir mi?

Bu soruya şimdilik net bir cevabımız olmasa da giderek artan nüfus ve şehirleşme karşısında teknoloji desteğine ve yeni çözüm olanaklarına ihtiyacımız olduğu aşikâr. Bu anlayıştan yola çıkan kâr amacı gütmeyen bir yardım kuruluşu olan New Story, tasarım firması Fuseproject ve inşaat teknolojileri şirketi ICON, ortak bir girişimde bulunarak evsizliğe son verebilecek bir çözüm geliştirdi.

Hem finansal hem de zaman açısından verimlilik sağlayan bu girişimle dünyanın ilk 3B baskı kasabasının temelleri atıldı. Geçen yıl Teksas’ta düzenlenen ve geleceği şekillendirecek fikirler üzerine birçok etkinliğe ev sahipliği yapan SXSW festivalinde konsept modeli tanıtıma sunulan 35 metrekarelik 3B baskı evler orijinal boyutunda sergilenmişti. Bu 3B baskı evler şimdiyse Latin Amerika’nın Tabasco eyaletinde birçok yoksul aileye barınma olanağı sunmaya hazırlanıyor.

3B yazıcılarla inşa edilmesi planlanan kasaba
3B yazıcıyla üretilen evlerin konsept modeli

3B baskı ile gerçekleştirilen üretimlere az çok aşina olsak da bir ev inşa edecek boyutta olan devasa örneklere sık rastlayamıyoruz. Yanıt bulmayı bekleyen birçok soru olması bu durumdan kaynaklanıyor olabilir.

“Bu proje bir 3B yazıcıyla nesilden nesillere aktarılabilecek uzun ömürlü evler nasıl inşaa edilebilir, yıkıcı teknolojiler yerel ihtiyaçlara nasıl entegre edilebilir, aynı anda hem uygun fiyatlı hem de güvenilir ve kullanışlı evler nasıl yapılabilir gibi birçok heyecan verici soruyu beraberinde getiriyor.

İyi bir iş birliğine dayanan bu proje, hem yaratıcı ve hem de durumlara uygun olarak şekillendirilebilir etkili çözümlerin kapısını aralıyor.” – Fuseproject Kurucusu, Yves Béhar 

Sahiden bu evleri inşa etmek için hangi malzemeleri kullanmalıyız, bu evlerin ardındaki temel mantık nedir, süreç nasıl işliyor?
Bu evleri inşa etmek için hangi malzemeleri kullanmalıyız, bu evlerin ardındaki temel mantık nedir, süreç nasıl işliyor?

3B Baskı Ev Yapımı Süreci

İlk olarak Icon, Vulcan II isimli 3B yazıcısını kullanarak evin temelini oluşturuyor. Yazıcı, bu temeli oluşturmak için programlanmış desenlerde harcı katman katman işliyor. Aslında bildiğimiz 3B baskı sürecinden pek farklı sayılmaz, yalnızca kullanılan malzemeden yazıcının boyutuna kadar her şey çok daha devasa miktarlarda ve boyutlarda diyebiliriz.

3B Yazıcı Vulcan II ile harç işleme süreci
3B Yazıcı Vulcan II ile harç işleme süreci

Temel oluştuktan sonra yazıcıların iş birlikçisi olan çalışanlar, pencereler ve kapılar gibi kısımları monte ediyor. Özellikle yerel halktan destek alınan bu süreçte iş birliğinin önemi vurgulanıyor. Yerli halk kendileri için kurulan evlerin hem kültürel geleneklerine ve alışkanlıklarına uygun şekilde tasarlanmasında hem de inşa sürecinde etkin rol oynuyor.

“Yerel halkla olan görüşmelerimizde, tek bir ev tasarımının ihtiyaç ve beklentilere yanıt vermediğini fark ettik. Bu da bizi iklim faktörlerinin değişimine uyum sağlayabilen, aileler için barınma olanaklarını genişletmeye olanak tanıyan bir sistem tasarlamaya yönlendirdi.”

Evler Halkın İhtiyaçlarıyla Örtüşüyor mu?

İklimden başlayarak halkın ihtiyaçlarını karşılayacak barınma alanları inşa etmenin birçok yolu olduğu söyleniyor. Kasaba, Meksika’nın Tabasco bölgesinde kurulduğu için ilk olarak fazla yağış alma durumunda evlerin ihtiyaçlara cevap verebilir nitelikte olması üzerine odaklanılıyor. Bunun için eğimli bir çatı inşa edilerek yağmur suyunun çatıya baskı uygulamak yerine doğrudan aşağıya süzülmesi ve iyi bir havalandırma sağlanabilmesi için evin delikli bir asma katla desteklenmesi hedefleniyor.

Ek olarak, yerel halkın çoğu çiftçi olduğundan evler açık mutfak ve sebze-meyve ya da kümes hayvanlarının yetiştirilebilmesi için geniş avluya sahip olacak şekilde inşa ediliyor. İç kısımda ise kolay temizlik için mutfaklar, banyo tezgâhları, raflar ve kavisli duvarlar bulunacak. Kasabada birçok evin yapımı tamamlanırken 2020 yılının sonunda 50 evin kullanıma hazır olması bekleniyor.

3B Baskı evlerin iç dizaynı
3B Baskı evlerin iç dizaynı

Sürdürülebilir Teknoloji: 3B Baskı

Hepimizin bildiği gibi çimento, tuğla, demir kullanılarak yapılan geleneksel evler inşa etme sürecinde karbondioksit ve metan benzeri atıklar ortaya çıkıyor. Bu durumda 3B baskı bize daha hızlı ve daha sürdürülebilir bir yaklaşım sunuyor. Daha hafif ve daha verimli üretimlerde bulunmasının yanı sıra 3B baskı, uygulama sırasında yakıt tasarrufu sağlayarak karbondioksit emisyonunu azaltabilir.

Her şeyden önce, kumaşlar ve metallerle üretim yapmak fazla atık oluşumu ve israfa sebep olurken 3B baskı daha verimli tasarımlar gerçekleştirebilir ve çok daha az atık oluşumuna yardımcı olabilir.

Ev Fiyatları Karşılanabilir Düzeyde Olacak mı?

Bazı insanlar, 3B teknolojisinin kullanımının hala maliyetli olduğunu, bu nedenle düşük gelirli ailelerin 3B baskı evlere kira ödemesinin iyi bir çözüm olmayacağı görüşünde olabilir. Ancak böyle bir ev inşa etmenin aslında çok daha az maliyetli ve bu tür bir ev yapımında araçlar ve malzemeler için çok fazla harcama yapılmayacağını göz önünde bulundurmak gerekiyor.

Tabasco kasabasındaki her bir evin inşa edilmesi yaklaşık 10.000 dolara mal oluyor ve yapımı yaklaşık 48 saatte tamamlanıyor. Henüz net bir fiyat etiketi bulunmasa da evlerin ayda 400 Meksika Pesosu karşılığında 7 yıl boyunca faizsiz bir şekilde ödemede bulunularak satın alınabileceği konuşuluyor. Bu da evlerin yapımı yerel halkla iş birliği içinde gerçekleştirildiğinden ailelerin gelirlerinin yaklaşık %20’si ila %30’unu ayırarak bu evlere sahip olabileceği anlamına geliyor.

3B Teknolojisi ve Kendin Yap Kültürü

Nüfusun giderek arttığı, yaşam alanlarımızın giderek daraldığı, kaynaklarımızı hızla tükettiğimiz bir dönemde alternatif çözümlere ihtiyaç duyuyoruz. 3B baskı teknolojisi tam da bu noktada hem daha erişilebilir hem de çevre dostu girişimlere öncülük ediyor.

Bir diğer yandan şimdilik evsizlik sorununa çözüm olarak geliştirilen 3B teknolojisiyle yapılan evler yakın gelecekte inşaat sektörünü kökten bir dönüşüme uğratabilir. Belki de uzun yıllar çalışıp ev alacak birikimimizin oluşmasını beklemeden çok daha uygun fiyatlara ve dilediğimiz tasarımlarda kendi evimizi inşa edebiliriz.

Bu sayede kendin yap kültürünün bir parçası olarak sosyal inovasyon ve yenilik anlayışına sahip bireyler olma yolunda bir adım daha atabiliriz. Beton yığınlarının arasına sıkışmış bir gelecek yerine sürdürülebilir ve en önemlisi yaşanabilir bir gelecek dileğiyle.

Kaynak: Medium

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Yabancı Diller Eğitimi 4. Sınıf öğrencisi olan İrem; eğitim teknolojileri ve psikolojisi, sosyal psikoloji, dil öğreniminde teknolojinin etkisi gibi alanlarda öğrenime ve paylaşıma olan ilgisiyle beraber geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir