Nesnelerin interneti, giyilebilir teknoloji gibi kavramların hayatımızdaki yeri arttıkça, beklenmedik sorunlarla da karşı karşıya kalabiliyoruz.

Florida’da yaşayan Zachary McCoy mahallesi civarında rutin olarak yaptığı bisiklet sürüşlerinin birinin ardından, hırsızlık şüphesiyle sorgulandı. Bu beklenmedik olayın sebebi aynı güzergahı tekrar ederek dolaşan adamın kullandığı fitness uygulamasının konum takip etme özelliği idi. Bir hırsızlık vakası gerçekleşen evin yakınından 3 kez geçtiği tespit edilen McCoy, kendisine bir avukat tutup verilerin incelenmesini polisten talep edene kadar şüpheli statüsünde tutuldu.

Kullandığı fitness uygulamasının takip özelliği Google’la aktif konum ve rota bilgisi paylaştı. Google’ın yasal incelemeler biriminden kendisine ulaşan yetkililer, Gainesville polisinin kendisinin Google hesabı ile ilgili detaylı bilgi ve veri talep ettiğini söyledi. Bunun üzerine hırsızlığın yaşandığı eve hiç girmediği ve düzenli olarak aynı rotada sürüş yaptığını ispat eden McCoy hakkındaki suçlamayı düşürdü.

2018 yılında Arizona’da benzer bir vakanın mağduru olan Jorge Molina da bir cinayetin işlendiği olay mahalline çok yakın olduğu gerekçesiyle suçlanmıştı. Bir tür takip sistemi haline gelebilecek bu tür özelliklere hem tepki hem de destek var. Ancak Google tarafından geçtiğimiz ay yapılan açıklamada, uygulamaların arkaplanda konum takibi yapmasına sınırlama getirileceği belirtildi.

İşin aslına bakarsak bu tür sorunların kaynağı da çözümü de ortak.

Kaynak : The Verge

Share:

administrator

Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu Öykü, gastronomiye ve mutfak sanatlarına meraklı, ekonomi ve politikaya ilgili ve aynı zamanda veri çağında geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir