Suyun derinliklerinde görülmeye değer harika şeyler varken, yeryüzünde olduğu gibi bunları kaydedip başkalarıyla paylaşamamak birçok dalgıç için hayal kırıklığı olmuştur. Royal Carribean tarafından 3D yazıcıda üretilen SeaSeekers adlı gözlükler, dalış tutkunlarının yıllardır yaşadığı bu hayal kırıklığına nihayet bir nokta koyuyor.

seaseeker-dalis-gozlugu

Snap tarafından geliştirilen Spectacles gözlükleri, yaşadıklarınızı anında arkadaşlarınızla paylaşmanızı sağlıyor. SeaSeekers ise, Spectacles’ın 3 boyutlu yazıcıda hacklenmiş versiyonu.

Basınca karşı dayanıklı olan gözlük, suyun 150 metre altında 30 dakika boyunca çekim yapabiliyor. Su altında canlı yayın başlatmak, HD video veya resim çekmek, ses kaydı almak mümkün. Elde ettiğiniz içerikler direkt olarak Snapchat hesabınıza aktarılacağı için arkadaşlarınızla anın tadını çıkarabiliyorsunuz.

Dalış konusu tüketici teknolojilerinin çok yaygın olmadığı bir alan. “Dalış konusunda ne tarz bir teknolojik ürün geliştirilebilir?” sorusuna verilecek en güzel yanıt belki de bu gözlük olurdu.

Ürün Geliştirmede 3D Yazıcılardan Faydalandılar

Geliştirici takım, Spectacles ile maskeyi bağlayan gözlük parçasını ABS materyal kullanarak 3D yazıcıda üretmiş. 3D baskı teknolojisinin sağladığı hızlı revizyon imkanı, takımın tasarım yönünden aradığı nüansı yakalamasında etkili olmuş.

Aşağıdaki videoda ürünün üretim sürecinin kısa bir özeti var:

Dalgıçlar için biçilmiş kaftan olarak nitelendirilen bu ürün, şu an için yalnızca Royal Carribean üyeleri tarafından erişilebilir durumda.

Su altı meraklıları için geliştirilen ürünler her geçen gün artıyor. Daha önce haberini yaptığımız su altı drone’u BIKI su altındayken kablosuz video ve fotoğraf çekmeyi sağlayan bir donanıma sahip. Habere buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: forbes.com

 

 

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.