Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’ndeki (KAUST) araştırmacılar, su altı IoT cihazlarına veri aktarımı ve iletimi sağlayan bir sistem geliştirdi.

Geliştirilen sistem mercan resifleri üzerindeki iklim değişikliği etkilerini izlemek, sismik aktiviteyi tespit etmek ve petrol boru hatlarını izlemek için kendi kendine çalışan su altı sensörlerinin konuşlandırılmasına imkân sağlayabilir. Daha doğru ve kapsamlı su altı arama ve kurtarma operasyonları için küçük otonom robotların geliştirilmesini de mümkün kılabilir.

Bu sistem özelinde önceden su altı akustik ve radyo dalgası iletişimleri kullanılıyordu ancak her ikisinin de büyük dezavantajları vardı. Şimdiyse akustik iletişim büyük mesafelerde kullanılabiliyor ancak gizli üçüncü bir tarafça da algılanabilir bir hale geliyor. Bununla birlikte radyo dalgaları deniz suyunda enerjilerini kaybediyor; bu da sığ derinliklerde kullanımını sınırlıyor.

su altı IoT

Ekip ilk denemelerinde, 1.5m uzunluğundaki bir su deposundaki talimatları batık bir sıcaklık sensörü üzerindeki bir güneş paneline yükleyip iletebildi. Sensör sıcaklık verilerini kaydetti ve bir bellek kartına kaydetti, daha sonra ışık demetindeki bilgiler bunu istediğinde alıcıya iletti.

Başka bir deneyde, Kızıldeniz suyu ile beslenen bir tankın dibine kısmen batırılmış bir kameranın pili, harici olarak çalışan bir lazer kaynağı ile bir buçuk saat içinde güneş paneli üzerinden şarj edildi. Tam şarjlı kamera, bir dakikalık videoları lazer vericisine geri aktarabildi.

“Su altı optik iletişimi muazzam bir bant genişliği sağlar ve birkaç metreden fazla güvenilir bir şekilde bilgi iletimi için faydalıdır.”

Abderrahmen Trichili

Okyanusa yerleştirilen bu tür cihazlar, uçucu pillerin kapasitelerini kaybetmeleri veya tamamen arızalanmaları durumunda, hiçbir endişeye kapılmadan, bilim insanlarının uzak su altı alanlarını daha kolay izlemelerine yardımcı olabilir.

Ekip şu anda türbülansın su altı alımı üzerindeki etkilerinin üstesinden gelmenin yollarını bulmaya çalışırken, su altı engelleriyle karşılaşan şanzımanlar için ultraviyole ışık kullanımını deniyor. Ayrıca, cihazların iletişim aralıklarını genişletmek için ayarlanmış röle cihazlarını bulmaya yardımcı olabilecek akıllı su altı optik konumlandırma algoritmaları geliştiriyorlar.

[button color=”white” size=”normal” alignment=”none” rel=”follow” openin=”samewindow” url=”https://www.gelecekburada.net/su-altinda-snap-cekmeyi-saglayan-aparat-seaseeker/”]Su Altında Snap Çekmeyi Sağlayan Aparat: SeaSeeker[/button]

Kaynak: eandt.theiet

Share:

administrator

96'da İstanbul'da doğdu, Marmara Üniversitesi Basım Teknolojileri bölümünde yüksek lisanına devam ederken İş Geliştirme alanında çalışıyor. Sonunda soru işareti olan her şeye ilgi duyarken geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir