Hollanda’da amatör bir uzay gözlemcisi tarafından kaydedilen video, Elon Musk’ın şirketi SpaceX’in, tüm dünyaya internet sağlamak için hazırladığı proje olan Starlink’in yörüngeye gönderdiği ilk 60 uyduyu gösteriyor.

24 Mayıs’ta ilk 60 uydusunu fırlatan ve projenin devamında 12.000’e yakın uydu fırlatması beklenen Starlink projesini daha önce burada anlatmıştık. 25 Mayıs’ta çekilen ve “Uydu treni” şeklinde net olarak görülen uyduların bu kadar parlak olması bilim camiasında hem vatandaşların yıldızlar yerine uyduları görmesinin sağlıklı olmayacağı hem de uzay çalışmalarında bilim insanlarına zorluk çıkaracağına dair yorumlara yol açtı.

Musk bu konuyu fazla ciddiye almasa da sonradan attığı tweette Starlink takımından, uyduların yansıtma özelliğini azaltmalarını istediğini söyledi.

“Yörüngede halihazırda, insanların algılayamadığı 4900 tane uydu var. Starlink de çok dikkatli bakılmadığında fark edilmeyecek ve astronomi çalışmalarında etkisi %0 olacak. Zaten teleskoplarımızı da yörüngeye taşımalıyız. Atmosferin durumu korkunç.”

Bu tweetten sonra ise sohbet şöyle devam ediyor:

Fraser Cain: “Eğer milyarlarca insana ucuz internet ulaştıracaksa bu, ödemeyi göze aldığım bir bedel.”

Elon Musk: “Aynen, ekonomik olarak kötü durumda olan milyarlarca insana yardım etmesi daha önemli. Yine de, Starlink’in astronomi alanındaki keşifler üzerinde önemli bir etkisinin bulunmadığından emin olacağız. Bilime çok önem veriyoruz.”

Fraser Cain: “Ama Starlink’e bağlı uzay teleskopları fırlatırsanız, eminim bu uzay komünitesinin tavrını biraz daha yumuşatacaktır. Özellikle Starlink sayesinde verileri hızlıca getirebilirlerse.”

Elon: “Tam olarak bunu yapmak isterdim.”

Tesla, SpaceX, SolarCity, Hyperloop ve The Boring Company gibi şirketlerin CEO’su, fikir babası olan Elon Musk’ın hayali yeşil enerjiyle yaşayan huzurlu bir dünya. Bakalım, görebilecek miyiz?

Bu da ilginizi çekebilir:

[button color=”red” size=”normal” alignment=”center” rel=”follow” openin=”newwindow” url=”https://www.gelecekburada.net/spacexin-ucuz-ve-hizli-internet-projesi-starlink/”]SpaceX’in Ucuz ve Hızlı İnternet Projesi: Starlink[/button]

Kaynak: TechnologyReview

Share:

administrator

1997’de Nevşehir-Ortahisar’da doğdu. Marmara Üniversitesi’nde Basım Teknolojileri eğitimi görüyor. Gazeteciliğe ve doğru bilgi alma hakkına inanan Hasan, bir Onaran olarak sosyal inisiyatifin ve eğitimin gücüne inanıyor, geleceğin nerede olduğunu araştırıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir