Dünya çapında konserler, büyük müzik etkinlikleri ve turneler pandemi sebebiyle iptal edilince, canlı performans gerçekleştiremeyen birçok müzisyen büyük gelir ve sponsorluk kaybı yaşadı. Canlı etkinlikler düzenleyen eğlence şirketi Live Nation’ın son çeyrekte açıklanan kazançlarında pandemi yüzünden iptal edilen etkinlikler nedeniyle %98 oranında bir düşüş gözlemlendi. Geliştirme aşamasında olan Sanal Etkinlik özelliği ile Spotify, bu kayıpların önüne geçmeyi planlıyor.

Spotify: Sanal Etkinlikler Özelliği

Müzik severleri en sevdikleri müzisyenler ile tekrar buluşturmayı amaçlayan Spotify, tamamı sanal ortam üzerinden düzenlenecek biletli etkinlikler gerçekleştirecek. Şimdiden Ticketmaster, Songkick, Resident Advisor, Eventbrite ve AXS gibi biletli etkinlik sektörünün önde gelen firmalar ile partnerlik anlaşmaları yapmaya başladı. Tersine mühendis Jane Manchun Wong tarafından atılan bir tweet, Spotify’ın Sanal Etkinlikler adlı yeni bir özellik geliştirdiğini gün yüzüne çıkardı. Wong’un atmış olduğu tweette yeni özelliğe ilişkin fotoğraflar da bulunuyor.

Spotify, 2015 yılında geliştirdiği konser keşif özelliği ile katılmak isteyebileceğiniz konserleri önermek için sizin dinleme verilerinizi ve konumuzu kullanıyordu. Bu yeni özellik ile birlikte Spotify artık sadece yakınınızda bulunan etkinlikleri değil dünya çapındaki tüm etkinlikleri size önerme imkânına sahip olacak.

Son dönemlerin popüler K-Pop grubu BTS’in Spotify Profil sayfasında yeni bir Yaklaşan Sanal Etkinlikler bölümü yer alıyor. Bu bölüme tıklayan müzikseverler grubun 19 Eylül’de yapılması planlanan 2020 iHeartRadio Müzik Festivali’nde sanal bir konser vereceği bilgisine erişiyor. Bu sanal şovdan BTS grubunun 20 milyon dolarlık bir gelir elde etmesi bekleniyor.

Görsel: Jane Manchun/Twitter

Sanal etkinliklerde sanatçılar performans sergiliyor

BTS grubu daha önce Youtube’un pandemi nedeniyle mezuniyet törenleri iptal edilen lise ve üniversite son sınıf öğrencilerinin onuruna düzenlendiği sanal bir mezuniyet ​​kutlaması olan “Dear Class of 2020” etkinliğinde sahne almıştı. 6 Haziran’da düzenlenen sanal etkinlikte ilham veren liderler, müzik dünyasının yıldızları ve Youtuberlar mezun olan gençlerle bir araya geldi. Mezuniyet konuşmacıları arasında Barack- Michelle Obama, eski Savunma Bakanı Robert M. Gates, Alphabet ve Google CEO’su Sundar Pichai, eski Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ve Malala Yousafzai gibi önemli isimler yer aldı. Mezuniyet konuşmalarının ardından düzenlenen sanal mezuniyet partisinde BTS’in yanı sıra Lady Gaga, Alicia Keys, Kelly Rowland, Kerry Washington, Chloe x Halle, Zendaya gibi sanatçılar performans sergiledi.

https://youtu.be/rxpTjcouaeQ

Sanal etkinliklerin popülerliği her geçen gün artmaya devam ediyor. Şu an geliştirme aşamasında olan bu özelliğin Spotify’da kalıcı olup olamayacağı hakkında henüz resmi bir açıklama gelmedi. Ancak pandemi dolayısıyla yüksek katılımlı canlı etkinliklerin bir süre daha yapılamayacağı göz önüne alındığında bu tür sanal etkinliklere talep artabilir. Sanal Etkinlikler özelliğinin geleceğini bu etkinliklere katılım oranları ve müzik severlerin geri dönüşleri belirleyecek.

Kaynak: Tech Crunch

Yazar: Kemal Berk Önver

Editör: Öykü Selen Uysal

Share:

administrator

1997 İstanbul doğumlu olan Kemal Berk, İTÜ Ekonomi bölümünde eğitimini sürdürüyor. Estetik açlığını Avrupa Sineması ve Müziği ile doyurmaya çalışmasının yanı sıra felsefe, nöroloji, dinler tarihi ve iktisat konularında okumalar yapmayı seviyor. Öğrenmeye ve gelişmeye yönelik durdurulamaz bir arzuya sahip olması, onu üretken ve verimli olmak için teşvik ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.